CPU ve GPU kullanımı çok yüksek

Oyuna girdiğim zaman belli bir süre geçtiğinde (5DK Gibi) Ufak tefek kasmalar, arkasından da garip cızırtı sesleri geliyor hemen sonrada oyun donuyor. PC çok yavaşladıgından ötürü tek çevremde restart atmak oluyor. Bunun kaynağını öğrenmek için MSI Afterburner programını yükleyip bazı değerlere baktığımda %100 GPU kullanımı dikkatimi çekti. Bunun kaynağı ne olabilir? Nasıl düzeltebilirim acaba?
1. Resimde dediğim gibi ufak kasmalar olduğu vakit (Arkadan gelen cızırtı sesleri bu sıra gerçekleşiyor)
2. Resim ise oyunun donma anındaki veriler.

1.RESİM : https://i.hizliresim.com/Z5Wz9k.jpg
2.RESİM : https://i.hizliresim.com/od2NO7.jpg
Kasma Anı : https://i.hizliresim.com/lQLNOE.jpg
(Buradaki CPU kullanımı dikkatimi çekti)
Kasma anından önce : https://i.hizliresim.com/lQLNOE.jpg

TEST ETTİĞİM OYUN : The Witcher 3
Sistem özelliklerim :

Nvidia GTX 950 4GB
Intel I5 3470 3.20 GHZ 8GB RAM
ASUS P8H61-M LE r2.0

daryl1dx daryl1dx (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Öncelikle The Witcher 3: Wild Hunt  minimum sistem gereksinimleri:

    • CPU: Intel CPU Core i5-2500K 3.3GHz / AMD CPU Phenom II X4 940
    • CPU SPEED: Info
    • RAM: 6 GB
    • OS: 64-bit Windows 7 or 64-bit Windows 8 (8.1)
    • VIDEO CARD: Nvidia GPU GeForce GTX 660 / AMD GPU Radeon HD 7870
    • PIXEL SHADER: 5.0
    • VERTEX SHADER: 5.0
    • FREE DISK SPACE: 40 GB
    • DEDICATED VIDEO RAM: 1.5 GB

    Aslında baktığın zaman senin sistemin bu oyun için zaten minimum gereksinimler seviyesinde. Bu durumsa oyunda kasma olması da normal karşılanabilir.

    Yolladığın ekran görüntülerinde GPU'nun bariz eziyet çektiği ortada.  Yapabileceğin şeyler şunlar:

    1. Öncelikle bilgisayarında çalışan ve gereksiz yere CPU, GPU kullanan zararlı yazılımlar var mı bunu tespit etmen de bunları sistemden temizlemen. Bunun için Malwarebytes kullanabilirsin: Malwarebytes nedir? Malwarebytes nasıl kullanılır? Bilgisayarını tarat ve varsa zarlı yazılımlardan kurtul.
    2. Daha sonra bilgisayarında ekran kartı gibi donanımların sürücülerini güncelle.  Eğer sürücü güncellemeyi biliyorsan el ile yap bilmiyorsan bir programdan faydalan: Driver Booster nedir? Driver Booster ne işe yarar?
    3. Bilgisayarın açıldığı andaki gereksiz uygulamalardan kurtulamak için şunu yap: Başlangıçta çalışan gereksiz programları nasıl kaldırırım?
    4. Windows güncellemeleri varsa yükle.

    Bu işlemlerden sonra tekrar deneyebilirsin.

    hakan hakan (15409)