cpu ve kuzey köprüsü ısınması

steama girdikten sonra cpu tavan yapıp oyun kapanıyor . oyun ayarlarını düşürdüğüm halde  yine aynı .

sistemim işlemci:amd athlon(tm)ii*2 250  processor  3.00 ghz

ram 4 GB

64 bitişletim sistemi

anakart gıgabyt

ilginize şimdiden teşekkür

sarhos sarhos (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Daha önce benzer bir konuda çözüm yazmıştım. Ondan alıntı yaparak yazıyorum.

    Eğer ısınma herhangi bir sorun yaratmıyorsa, donma, kitlenme gibi ısı normal değerlerde olabilir.

    Isı sorunlarını yazılımlar ile çözmeniz çok muhtemel değildir. Daha güçlü fanlar kullanmak, ortam ısısını düşürmek yapılabilecekler arasında.

    Ayrıca bilgisayaınızda virüs, malware olmadığından emin olun.
    Malwarebytes nedir nasıl kullanılır?

    Emsisoft anti-malware ​nedir nasıl kullanılır?

    Eğer bilgisayarınızda virüs, malware varda işlemciniz bu sebepten aşırı çalışıyor da olabilir. Önce bu ihtimali ortadan kaldırmalısınız.

    Anakart üzerindeki Kuzey köprüsü (North Bridge),  anakart ile işlemci arasındaki veri iletişiminden sorumludur.Anakart Kuzey KöprüsüKuzey köprüsü (North Bridge) üzerinde kendine ait bir pasif soğutucu vardır. Bu soğutucu genelde aliminyum malzemelerden ve fansız olarak yapılmıştır. Kuzey köprüsü (North Bridge) ısınması işlemcinin aşırı çalıştığı anlamına gelir. Kuzey köprüsü (North Bridge) masaüstü bilgisayarlarda kolayca ilave soğutucu ile soğutulabilir fakat notebooklar için aynı şey sözkonusu değil. Malum kısıtlı bir alan söz konusu olduğu için uygun bir soğutma sistemi yerleştirmek her zaman mümkün olmayabilir.Kuzey köprüsü (North Bridge) veya diğer çipler üzerindeki aşırı ısınma anakart üzerindeki diğer çiplere de zarar verebilir ve anakart arızası ile sonuçlanabilir.

    Kuzey köprüsü (North Bridge) aşırı ısınmasındaki sebep tek başına kuzey köprüsünden kaynaklanmaz.  Daha önce söylediğim gibi CPU yani işlemcinin aşırı çalışması buna sebeptir.

    Aşırı ısınma kilitlenme, donma, bilgisayarın yeniden başlaması gibi sorunlara yol açabilir.

    hakan hakan (15424)
    9 yıl önce cevaplandı

    • teşekkür ederim pc yi komple değiştim arıza köprüden çok ana kart ve işlemcidenmiş sarhos 9 yıl önce