CPU ve RAM Kullanımını Belli Bir Süre Boyunca Kaydetmek

CPU ve RAM Kullanımını Belli Bir Süre Boyunca Nasıl Kaydedilir ?

CPU ve RAM Kullanımını Belli Bir Süre Boyunca Kaydetmek .

turansmsk10 turansmsk10 (-78)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayarımızda bir yavaşlık hissettiğimizde ilk olarak Görev Yöneticisi’ni (Task Manager) açıp işlemci (CPU) ve hafıza (Memory-RAM) kullanımına bakarız. Bu ekranda anlık ve son 60 saniyelik kullanım değerlerini görebiliriz. Eğer CPU ve RAM kullanımını daha uzun süre için kaydetmek istersek aşağıdaki yolu izleyebiliriz.

    Başlat’a tıklanıp arama çubuğuna Performance Monitor yazılır ve Performance Monitor aracı açılır. Ya da Win + R kombinasyonu ile Çalıştır (Run) penceresi açılır ve buraya perfmon yazılarak Performance Monitor aracı açılır.

    cpu 002cpu 003

    Performance Monitor penceresinde sol menüdeki Data Collector Set altındaki User Defined‘a sağ tıklanıp New –> Data Collector Set denir.

    cpu 004

    Açılan pencerede yeni oluşturulacak kayda bir isim verilir ve Create manually seçeneği seçilip Next denir

    cpu 005

    Gelen ekranda Create data logs altında Performance counter seçilir ve Next’e tıklanır.

    cpu 006

    Sonraki ekranda Sample interval 15 saniye olarak bırakılabilir.  Daha sonra Add butonuna tıklanarak kaydedilmek istenen performans sayaçları seçilir.

    cpu 008

    Açılan ekranda sol tarafta Processor kısmı altından %Processor Time seçilir ve alttaki Add tuşuna tıklanarak Processor Time sayacı sağ tarafa eklenir ve OK’e tıklanır.

    cpu 009

    OK’e tıkladıktan sonra bir önceki pencere önümüze gelir. Ancak Performance counters kısmına az önce eklediğimiz Processor Time sayacının geldiğini görürüz. Bu ekranda Next‘e tıklarız.

    cpu 010

    Performans verisinin nereye kaydedileceğiniz seçip Next’e tıklarız.

    cpu 011

    Gelen ekranda ayarları olduğu gibi bırakıp Finish‘e tıklarız. Böylece Data Set’imiz (veri seti) oluşturulmuş olur.

    cpu 012

    Performance Monitor ekranında, oluşturduğumuz Data Set’ine sağ tıklayıp Start deriz ve performans kaydetmeyi başlatırız.

    cpu 013

    cpu 014

    İstediğimiz süre boyunca çalıştırdıktan sonra Data Set’e tekrar sağ tıklayı Stop ederiz. Ve daha sonra aynı penceredeki Reports kısmı altından performans kaydımızı görüntüleyebiliriz.

    cpu 015

    turansmsk10 turansmsk10 (-78)