CRAB uzantılı dosyaların şifresi nasıl çözülür?

Merhabalar bilgisayarımdaki dosyaların sonuna .crab uzantısı eklendi ve hiçbirisine erişemiyorum.Ve her klasörde bir not belgesi var.Not belgesinde şöyle yazıyor;

---= GANDCRAB V3  =---

Attention!
All your files documents, photos, databases and other important files are encrypted and have the extension: .CRAB
The only method of recovering files is to purchase a private key. It is on our server and only we can recover your files.

The server with your key is in a closed network TOR. You can get there by the following ways:
0. Download Tor browser - https://www.torproject.org/
1. Install Tor browser
2. Open Tor Browser
3. Open link in TOR browser: http://gandcrab2pie73et.onion/2a30d6ff5eaac30c
4. Follow the instructions on this page

On our page you will see instructions on payment and get the opportunity to decrypt 1 file for free.

The alternative way to contact us is to use Jabber messanger. Read how to:
0. Download Psi-Plus Jabber Client: https://psi-im.org/download/
1. Register new account: http://sj.ms/register.php
    0) Enter "username": 2a30d6ff5eaac30c
    1) Enter "password": your password
2. Add new account in Psi
3. Add and write Jabber ID: ransomware@sj.ms any message
4. Follow instruction bot

ATTENTION!
It is a bot! It's fully automated artificial system without human control!
To contact us use TOR links. We can provide you all required proofs of decryption availibility anytime. We are open to conversations.
You can read instructions how to install and use jabber here http://www.sfu.ca/jabber/Psi_Jabber_PC.pdf

CAUGHTION!
Do not try to modify files or use your own private key. This will result in the loss of your data forever!

Herhangi bir çözüm yolu var mı kurtulmak için ?

buraksb buraksb (1)
5 yıl önce sordu

Toplam 2 Cevap

 Bu fidye virüsü GandCrab Fidye yazılımı olarak adlandırılıyor.
Daha önceden dosya uzantılarının sonunda  .GDCB uzantısı ekliyordu.
Şıubat 2018'de Bitdefender, Gandcrab decryptor adında bir yazılım geliştirdi ve bununla şifreleri çözmek mümkün oluyordu.

Fakat Mart 2018 tarihinde GandCrab bazı değişiklikler ile ikinci sürüm olarak karşımıza çıktı.
Mart 2018 tarihinden itibaren dosyaların uzantısı .crab olarak değişmeye başladı. Tek değişiklik bu değil tabi.

Bitdefender şirketi GandCrab fidye yazılımındaki bir açığı kullanarak şifre çözme yazılımını geliştirmişti.
GandCrab fidye yazılımını geliştirenler bu yazılım hatalarını giderdiler ve versiyon 2'de
artık eski şifre çözme yazılımı işe yaramaz hale geldi.

Mayıs 2018'de de GandCrab version 3 ortaya çıktı. Görüldüğü gibi adamlar hiç boş durmuyor ve sürekli fidye virüsünün yeni sürümünü çıkartıyorlar.
GandCrab version 3'de göze çarpan en büyük yenilik pc zemin resmini değiştiriyor olması. Yani bilgisayarınıza GandCrab version 3  bulaşırsa doğrudan arkaplanda dosyalarınızın şifrelendiğine dair bir mesaj görüyorsunuz.

Bir kaç gün önce de GandCrab versiyon 4 yayılmaya başladı. Bu versiyonla birlikle dosya uzantıları .KRAB olarak değişiyor ve bu dosyaların da şifresini çözmek şuan için mümkün değil.

Şuanda .crab uzantılı dosyaların şifresini ücret ödemeden çözmek mümkün değil. Bir gelişme olursa uzmanim.net üzerinden duyuracağım.

alattin alattin (16999)
5 yıl önce cevaplandı

    Alaattin bey cevabınız için teşekkür ederim bilgilendirici oldu.Fakat pc zemin resminden kastettiğiniz masaüstü arkaplanı ise onda bir değişiklik olmaı.Spyhunter,reimage gibi uygulamalar yükleyip denedim fakat onlarda bulduğu virüsleri temizlemek için yıllık para ile üyelik istediler.Bilgisayarda da sürdürmem gereken çalışmalarım var acaba şu an ki dosyalardan vazgeçip bilgisayarı sıfırlasam problem çözülür mü ?

    buraksb buraksb (1)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Masaustu arkaplani degismeyebilir. Dosyalar onemli degilse bilgisayari sifirlayabilirsiniz. Aslinda bilgisayara bulasan fidye yazilimi dosyalari sifreledikten sonra bilgisayarda kalici olmuyor. Spyhunter vs sakin yuklemeyin. Sifrelenen dosyalar onemsizse sifirlamak sorunu cozer. alattin 5 yıl önce
    • Bir an fotoğraflardan vazgeçmeyi düşündümde en iyisi biraz daha bekleyeyim.Çözümü bulunursa nasıl haberim olabilir peki ? buraksb 5 yıl önce