Criptolocker virüsü bulaşmış Excel dosyamı nasıl kurtarabilirim?

Merhaba,

Geçiğimiz Ağustos ayında iş yeri mailine gelen Turkcell Faturası görünümlü iletiyi açtıktan sonra o an açık olan Excel dosyasına virüs bulaştı ve dosya artık açılmıyor. Dosyanın kilitlenmesine müteakip masaüstüne Şifre Çözme Talimatı başlıklı bir text dosyası eklendi. Bu dosyada belirtilen yere para gönderilmesi halinde gerekli şifreleme yazılımının alınabileceğini, aksi halde ilgili dosyaların kaybedileceği ifade ediliyor.

Bahse konu dosyanın kurtarılabilmesi için yardımlarınızı rica eder, şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ömer Güney

omerg omerg (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Ömer Bey geçmiş olsun.

    Şuan için tek yapabileceğiniz: CryptoLocker virüsü nasıl temizlenir? Şifrelenmiş dosyalar nasıl açılır? linkinde son adımda anlatılan ShadowExplorer programını denemek olmalı.

    Crytolocker malesef diğer fidye virüslerinden farklı olarak dosyaları çözmek için gerekli private key denen gizli anahtar dosyasını hacker'lara ait sunucuya gönderiyor. Bu sebepten şifreli dosya üzerinden şifreyi çözmek şuan için imkansız.

    Kullanılan şifreleme algoritması şuan için dünya genelinde kırılabilmiş değil.

    hakan hakan (15424)
    8 yıl önce cevaplandı

      Merhaba,

      İlginiz için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz programı deneyeceğim.

      Kolay gelsin,

      omerg omerg (1)