CryptoLocker virüsü

1.soru:shadow ekplorer yükledi fakat virüsün bulaştığı tarihten önce ki tarihe dönemiyorum ,listede önceki tarih görünmüyor ,acaba önceki tarihi kendimiz manuel olarak yazabilirmiyiz,

2.soru fire eye sitesine girince e mail kayıt edin size key verecek diyorsunuz ancak siteye girince kayıt yaptıracağım bir yer gözükmüyor,aynen sayfa aşağıda kopyalayıp yapıştırdığım gibi:

fireeyeFox-IT

In August 2014, we launched our website to help the victims of the CryptoLocker malware. We are happy to have helped more than five thousand individuals and smallBUSINESSES.

CryptoLocker, unfortunately, has inspired criminals all over the world. We have seen more than 20 copycat ransomware attacks since the original CryptoLocker, some of which use the same name, modus operandi and layout as the original CryptoLocker. We believe that our Decryptolocker site has served its purpose, and we have decommissioned it given that the threat landscape has evolved.

We thank you for your support and are proud to have served the community with regard to CryptoLocker ransomware.

If you have issues with ransomware, other resources exist that could potentially assist you, including:
http://www.microsoft.com/security/portal/mmpc/shared/ransomware.aspx
http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/
http://malwaretips.com/blogs/category/ransomware/
https://forums.malwarebytes.org/index.php?/forum/39-malware-removal-guides-and-self-help-guides/

We do not endorse and are not affiliated with any of these and do not take any position as to their efficacy.

celebi celebi (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Çok geçmiş olsun.

    Eğer yönetici olarak virüse yakalandıysanız, virüs önceki geri yükleme noktalarını silmiş demektir.

    Bu sebepten önceki tarihlere dönmeniz mümkün değil.

    Crypt0L0cker virüsü nasıl temizlenir?  linkinde de anlattığım gibi Fireeye sitesinin çözümü artık geçerli değil.

    Bunun sebebi artık birden fazla Crytolocker virüs sürümü var ve bunlar için şuana kadar bir çözüm üretilemedi.

    alattin alattin (16984)