cryptolocker virüsüne çare var mı?

merhabalar, bilgisayarıma cryptolocker virüsü bulaştı. ve aşağıdaki mesaj var:

cryptolocker
you important files encryption produced on this computer:
photos, videos, ducuments, etc.

if you see this text, but do not see "cryptolocker" window, then your antivirus deleted ""cryptolocker"  from computer.
if you need your files, you have to recover "cryptolocker"  from the antivirus quarantine, filename is: sysgop.exe

in case of emergency(!), you can contact our support team via e-mail

approximate destruction time of your private key:

if the time is finished you are unable to recover filed anymore!

ne yapabilirim?

fecr23 fecr23 (3)
7 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Antivirüs programları virüs bulaştıktan sonra bir işe yaramıyor. Karşınıza çıkan mesaj da bu yönde antivirüs programı virüse ait olan sysgop.exe  dosyasını karantinaya taşımış. Ama şifreleme gerçekleşmiş.

    Crptolocker tüm dünyaca kırılamaz olduğu kabul edilen bir algoritmayı kullandığı için bu virüsün şifrelediği dosyalar çözülemiyor. Dosyaların çözülmesi için size özel anahtarın olması lazım. Bu da saldırganların elinde. @ismailsarp'ın verdiği linkteki shadowexplorer çözümü işe yaramazsa başka çözüm yolu maalesef yok.

    alattin alattin (16999)
    7 yıl önce cevaplandı

      türkcesi böyle demek istiyor

      Bu bilgisayarda üretilen önemli dosyalar şifrelemeniz:
      Fotoğraflar, videolar, belgeler vb.

      Bu metni görürseniz, ancak "cryptolocker" penceresini görmüyorsanız, antivirüsünüz bilgisayardan "cryptolocker" i silinmiş demektir.
      Dosyalarınıza ihtiyaç duyarsanız, virüsten koruma karantinasından "cryptolocker" ı kurtarmanız gerekir; dosya adı şöyledir: sysgop.exe

      Acil durumda (!), Destek ekibimize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.

      Özel anahtarınızın yaklaşık yıkım süresi:

      Eğer zaman biterse, artık dosyanızı kurtaramazsınız!

      ________________________________________________________________________________________

      bilgisayarınızı tarama yaptırın

      Malwarebytes istenmeyen yazılımlar virüsler için burdan ndirin
      Hitman pro tarayıcı toolbar ve virüsler için burdan indirin

      AdwCleaner 6.030 tarayıcı korsanı eklentiler için

      candan candan (4301)
      7 yıl önce cevaplandı

        Malesef çoğu türleri çözmek şuan için mümkün değil.Şuana kadar bildiğim kadarıyla iki tür ransomware çeşitlerinin şifreleri çözüldü.Aslında şifreleri çözülmedi, şifreyi ve ransomware üreticileri yaptıklarından pişman olup veya yeterince para kazandıktan sonra şifreyi halka açtılar.Bu da dosyaların açılmasını sağladı.

        Çözülebilecek uzantılar;

        • .xxx
        • .ttt
        • .micro
        • .mp3
        • .xtbl

        eğer dosya uzantılarının bunlardan biri ise şanslısınız.Aksi takdirde dosyalarınızı kurtarmak şuan için mümün değil gibi gözüküyor.Siz yine de Buradaki konuyu inceleyiniz.Bana kalırsa Türkiye'deki en kapsamlı konudur.

        Dosyalarınız çözülemediği için iki şansınız vardır.Sistem geri yükleme  noktalarınız (gölge kopyaları) silinmedi ise, ve başka bir bilgisayar veya sunucuda yedeklerinizin olması.

        ismailsarp ismailsarp (6010)
        7 yıl önce cevaplandı

          bilgisayarımı norton, kaspersky, bitdefender ile tarattım.

          sistem geri yükleme noktası silinmiş!

          ayrıca dosyaların uzantılarında bir değişiklik yok.

          fecr23 fecr23 (3)
          7 yıl önce cevaplandı

          • dosyaların uzantıları nedir acaba buraya tazarnısınız candan 7 yıl önce
          • görünürde dosya uzantılarında anormallik yok. fecr23 7 yıl önce