csrss.exe nedir?

0

Windows 7 kullanıyorum. Geçenlerde görev yöneticisine bakarken dikkatimi bir şey çekti. csrss.exe adında bir dosya var.

Görev yöneticisini açtığımda çalışan iki adet csrss.exe dosyasının olduğunu görüyorum. Bazen ram, bellek kullanımları çok yükseliyor. Acaba csrss.exe virüs mü? csrss.exe nedir bu dosya? Silsem bir şey olur mu?

tanery tanery (7)
9 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  0

  csrss.exe nedir?

  Windows 7 işletim sisteminde C:\Windows\System32 klasöründe bulunan csrss.exe dosyası Windows işletim sistemine ait bir dosyadır. İstemci Sunucu Çalışma Zamanı İşlemi olarak adlandırılır.

  csrss.exe virüs veya malware mı?

  csrss.exe virüs veya malware gibi zararlı bir yazılım değildir. Fakat bu yönde şüpheleriniz varsa, aşırı ram ve işlemci kullanımından kaynaklanan,  o zaman bilgisayarınızı antivirüs yazılımı ile tam tarama işlemi ile tarayabilirsiniz. Dr Web bu iş için uygundur ve ücretsizdir. Ayrıca kurulum gerektirmez. Böylelikle bilgisayarınızda yavaşlama olmaz.
  Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?

  csrss.exe görev yöneticisinden sonlandırsam sorun olur mu?

  Muhtemelen olur böyle birşey yapmayın. Sistem dosyası olduğu için csrss.exe işlemini sonlandırmanız sistemi kararsız hale getirebilir. Bu da çökme gibi sorunlara yol açabilir.

  Görev yöneticisinde iki tane csrss.exe olması normal. ntdll.dll, user32.dll, gdi32.dll gibi sitem dosyaları csrss.exe ile birlikte çalışır. Siz yine de şüphe duyuyorsanız virüs taraması yapabilirsiniz.

  sedapekmez sedapekmez (624)
  9 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol