CSS'de tablo başlığı nasıl farklı renk yapılır?

Css komutlarinda mavi renk yaptığımız tablonun sadece başlık kısmını nasıl farklı renk yaparız?

kullanici353916 kullanici353916 (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bir elementin rengini değiştirmek için kullanacağımız özellik color dır.Bu parametreye ” ”  ifadeleri arasında renk değerleri verebiliriz.Vereceğimiz renkleri doğrudan adını girerek , renk kodunu yazarak veya RGB formatında yazarak belirleyebiliriz. Şimdi sınıf şeklinde bir stil belirleyelim ve bu renk stillerimizi, başlık ve paragraf içinde kullanalım

    <html>
    <head>
    <style type="text/css">
    body {color:aqua;}
    p.stilim{color:FF0000;}
    h4{color:Orange;}
    p{color:green;}
    </style>
    </head>
    <body>
    <h4>Burası,turuncu renkli bir başlıktır</h4>
    <p>Burası,yeşil renkli bir paragraftır</p>
    <p class="stilim">Burası,p etiketinin "stilim" sınıfına aittir ve kırmızı renktir</p>
    </body>
    </html>

    Yukarıdaki kodlar dahili css ile yazılmıştır. <body>kısmında sayfamızın arka plan rengini, h4 ve p özelliğinde ise sayfamızda yazılacak her h4 ve p elementi için bir stil belirledik. p.stilim kısmında ise , diğer p etiketlerinden ayrı olarak bir stil uygulamak istediğimiz için yazdık.

    <p class="stilim"

    kod satırı ile paragraf etiketimiz için (stilim) adındaki sınıf üyemizi kullandık.Bunun tanımlaması ise yukarıda p.stilim ile belirlendi.

    veysi2023 veysi2023 (149)
    5 yıl önce cevaplandı

      Dediginiz gibi yapiyorum ama olmuyor. Tek tek<th> komutlarina uygulayinca oluyor. Ama tum satira yani <tr> komutuna uygulayınca olmuyor. Mesela asagida hem tr hem th komutuna yazdim. th icin oldu ama tr icin olmadı.

      <!DOCTYPE html>
      <html>

      <head>

      <meta charset="utf-8">

      <style type="text/css">
          h1 {
          color: orange;
          }
          body{
          background-color: #02736e;
          }
          .dcoder{
          color: #fdb06e;
          }

          th.stilim {
          color: red;
          }

          tr.stilim {color: red;}
          table, th, td {
          border: 1px solid black;
          padding: 2px;
          color: #fdb06e;
          }

          </style>
      </head>
      <body>

      <h1 align=center>
          My Blog
      </h1>

      <h2 align=center style= color:#fdb06e>
      Hakkımda
      </h2>

      <p class="dcoder" align=center>
      Merhaba bloğuma hoş geldiniz.
              <br/>
              Adım Hakan
          </p>
          <table>
          <tr>
          <th> isim </th>
          </tr>
          <tr>
          <th class="stilim"> hakan </th>
          <th> hey </th>
          </tr>
          </table>

      </body>
      </html>

      kullanici353916 kullanici353916 (1)