CSS3 ile seçilen metinlerin rengini değiştirmek

CSS3 ile seçilen metinlerin rengini veya arkaplanı değiştirebilir miyim?

Mouse ile seçilen linklerin rengini ve arkaplan rengini değiştirilebilir mi?

CSS3 ile seçilen alanları rengini nasıl değiştirebilirim? seçim işlemi CSS'in hangi özelliği ile yapılır?

CSS3 selection nedir? nasıl kullanılır?

ergin ergin (2539)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    CSS3 ile seçilen metinlerin rengini veya arkaplanı değiştirme işlemi CSS3 ile gelen selection özelliği ile hayatımıza girmiştir. Bazı girdiğimizde metinleri veya linklerin seçtiğimizde farklı renklerde olması çok hoş bir görüntü karşılaşıyoruz. Bu görünüm sitemizi çok hoş görsellik katmaktadır. Metinleri seçince arkaplan rengini ve metin rengini değiştirebilmek çok güzel şık görünümler oluşmaktadır. CSS3 selection kullanımını açıklarsak;

    selection kullanımı

    ::-moz-selection {
        background:#CC0000;
        color:#ffffff;
    }
    ::selection {
        background:#CC0000;
        color:#ffffff;
    }

    Kodu bloğunda (::-moz-selection) mozilla tabanlı yani Firefox için ikinci kısmı ise normal CSS3 ile birlikte gelen diğer tarayıcılar içindir.

    Ayrıca bu selection kullanımında linklere veya başka etiketlerede uygulayabiliriz. Bir örnek ile göstermek gerekirse;

    a::-moz-selection {
        background:#5B9EDE;
        color:#ffffff;
    }

    a::selection {
        background:#5B9EDE;
        color:#ffffff;
    }

    Bu örneğimizde ise sitemizdeki tüm "a" etiketleri kapsayan metinler seçildiğinde uyguladığımız yazı rengi ve arkaplanı farklı şekilde görüntülecektir.

    ergin ergin (2539)