"Cumhurbaşkanımızın hediyesi 1 ay boyunca geçerli 5 GB" mesajı gerçek mi?

Bir arkadaşımdan şöyle bir mesaj geldi:

"Cumhurbaşkanımızın hediyesi 1 ay boyunca geçerli. 20 kişiye gönder, 1000 dakika 1000 SMS 5 GB internet kazan. Ben denedim ve oldu."

"Cumhurbaşkanımızın hediyesi 1 ay boyunca geçerli 5 GB" mesajı ne anlama geliyor? Gerçek midir?

omercik omercik (9418)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    "Cumhurbaşkanımızın hediyesi 1 ay boyunca geçerli 5 GB" mesajı gerçek mi?

    Telefonunuza, sanki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilmiş gibi gelen "Cumhurbaşkanımızın hediyesi 1 ay boyunca geçerli 5 gb internet kazanmak için bu mesajı 20 kişiye gönder." tarzında mesajların hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır. Şundan emin olun, o mesajı 20 kişiye değil, 200 kişiye gönderseniz dahi hiçbir zaman o beklediğiniz internet, dakika hediyesi size gelmeyecek.

    Bu tür "Cumhurbaşkanımızın hediyesi.." mesajlarına scam, yani aldatmaca diyoruz. Scam mesajlarının hiçbiri gerçeği yansıtmaz, ya o anki yaşanan bir olay üzerinden prim yapılma amaçlı, ya da verilen linklere tıklamanızı sağlayarak para kazanma amaçlıdır. Yani scam mesajları gönderenlerin amacı sizi kullanmaktır.. Kullanıcılardan ricamız, kendinizi kötü niyetli kişilere kullandırtmayın. Böyle mesajlar alırsanız, direkt olarak silin ve arkadaşlarınızı da bu sahtekarlıklara karşı uyarın.

    Scam hakkında daha fazla bilgi almak için Scam (aldatmaca) nedir? konusunu okuyabilirsiniz.

    omercik omercik (9418)