d:\ erişilemiyor bir g/ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi

1. D: sürücüsünde içinde resimlerin bulunduğu KAAN adlı klasörü açmak isterken aşağıdaki gibi hatayla karşılaşıyorum.

d:\ erişilemiyor bir g/ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi

2. Yine d: sürücüsünde bulunan resimler klasörü açılıyor. Resimlerin ön izlemeleri görünüyor. Fakat açmaya çalıştığımda kilitleniyor. Pencereler yanıt vermiyor.

Sürücü içerisindeki diğer klasörlede problem yok. Örn. Film klasörü açılıyor ve filmleri seyredebiliyorum.

Format attım. Sorun devam ediyor.

Klasörlerin tamamı salt okunur.

ersanseferler ersanseferler (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    " Bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi ” hatası sistemsel ya da donanımsal bir hatadır ve bu hata sonucunda belleğe erişim sağlayamazsınız.

    Çözüm :

    (1) “ Chkdsk ” komutu ile Disk taraması gerçekleştirin.

    • Komut istemini yönetici olarak çalıştırın.
    • Komut istemine şu komutları uygulayın.

    Örnek :

    chkdsk E: /r /f

    E: taranmak istenen sürücünün harfi
    /r: bozuk alanları bul ve okunabilir verileri kurtar
    /f: Disk üzerindeki hataları düzelt.

    (2) “ DISKPART ” komutu ile Belleği Formatlayın.

    • Komut istemini yönetici olarak çalıştırın.
    • Komut penceresine “list disk” komutunu yazarak sisteminize bağlı olan diskleri listeleyin.
    • Formatlamak istenilen diskin numarasına bakın ve “Select Disk X” komutunu yazın. (X yerine disk numarası gelecektir.)
    • Seçilen diski “Clean” komutu ile temizleyin.
    • Temizleme işleminin ardından “create partition primary” ve “select partition 1” komutları ile diske yeni bir bölüm açın.
    •  “Active” komutu ile oluşturulan bölümleri etkinleştirin.
    • Dosya sistemini  belirlemek için “format fs=fat32” komutunu girin.
    •  “assign” komutu ile diske harf verin. “Exit” komutu ile çıkış yaparak diskinizi kullanabilirsiniz.

    G/Ç Aygıt Hatası Nedeni :

    Harici disk ya da USB bellekleri kullanırken “Donanımı Güvenle Kaldır” özelliğini kullanın. Bu özellik USB portlara giden elektriği keserek belleğinizi korur. Eğer belleğinizden video izlerken veya dosya aktarımı yaparken belleği süreç bitmeden USB portlardan çekerseniz cihazınızın fiziksel/donanımsal zarar görme ihtimali çok yüksektir.

    Bu işlemler yazılımsal problem varsa düzeltir lâkin eğer donanımsal bir problem ise garanti servisine göndermeniz gerekebilir.

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    5 yıl önce cevaplandı

      1. Bilgisayarı güvenli modda başlat.
      2. O klasörü Hard Disk'e kaydetip Hard Disk'ten dene.
      ilkaybaki ilkaybaki (236)