Dama Şeklindeki Gri ve Beyaz Renkteki Kareler

Windows açıldığında ekrana dama şeklinde kareler geliyor ve hiç kalkmıyor.intenernete girdiğim zamnlar , program açıtığım zamanlar bile ekrandaki kareler gitmiyor.Yardımcı Olur musunuz?

birkan birkan (3)
9 yıl önce sordu

  • Çıkan karelerin üzerine fareyi götürebiliyor musunuz? Yani fare o bölgede gözüküyor mu? utkubayat 9 yıl önce
  • evet gözüküyor birkan 9 yıl önce
  • Geri dönüş için teşekkürler. Bir çözüm önerisinde bulundum deneyip sonucu bildirirseniz sevinirim. utkubayat 9 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Sorununuzun bir tür reklam yazılımı olduğunu düşünüyorum. Sizden ilk olarak denemenizi isteyeceğim şey Programlar ve Özellikler'i açmak bunun için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmiDenetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın. Orada bilmediğiniz veya şüphelendiğiniz yazılımları seçip Kaldır deyiniz.

Bu işlemin ardından bilgisayarınızı aşağıda linklerini verdiğim anti-malware programlarıyla taratınız. Ayrıca bir antivirüs programı ile de taratınız. Antivirüs olarak Avast'ın ücretsiz sürümünü kullanabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından sorun devam ediyorsa Başlat>Çalıştır bölümüne msconfig yazıp açınız. Ardından Başlangıç bölümüne gelip işaretli tüm programların işaretlerini kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatınız.

Not: Windows 8 kullanıyorsanız bu işlemi Başlat>Çalıştır'a taskmgr yazıp Görev yöneticisi'nde Başlangıç sekmesi üzerinden yapmalısınız.

Eğer bu son işlem sorununuzu çözerse işaretini kaldırdığınız programlardan biri bu yaşadığınız soruna yol açıyor demektir. Başlangıç bölümünden programları sırasıyla devre dışı bırakıp aktifleştirerek asıl problemin kaynağı olan programı bulabilirsiniz.

Sorununuzun çözülmemesi durumunda geri dönüş yaparsanız yeni çözümler üretmeyi deneyebiliriz.

utkubayat utkubayat (885)
9 yıl önce cevaplandı

  • Bunlar yapılarak elbette çözüm sağlanabilir ama neredeyse PC'ye format atarak sistemi yeniden kurmak daha kolay ve daha az zaman kaybı olur. Ayrıca çözüm garantili olmayabilir. Mesela problem ekran kartı sürücüsüyle ilgiliyse tavsiye edilen çözüm yolu fayda sağlamaz. Bence ilk yapması gerekli olan şey sistem geri alma ile PC'yi problemsiz çalıştığı bir tarihe getirmektir (Sistem geri alma açık ise). Sistem geri almadan daha öncede bahsetmiştim ama arkadaş bu konuda birşey yapmadı yada yaptıysada buraya yazmadı. temmuz 9 yıl önce
  • Ayrıca ekran kartı sürücüsü kaldırılarak yeniden (güncel) kurulmalıydı. Bunuda demiştik ama yapılıp yapılmadığı belli değil. Bunlar yapılmazsa ve sonuçlar buraya aktarılmazsa problemin çözülmesi konusunda yeni tavsiyeler kolaylıkla yapılamaz, böyle oluncada problemde çözüm bulmak çok güç hale gelebilir (Başka mesajlardada bu olumsuzluktan söz etmiştim ama nedense pek dikkate alınmıyor). temmuz 9 yıl önce
  • Cevabına dönüş yapılmaması konusunda dediklerinde haklısın fakat başka çözümleri önemsiz gibi göstermek yanlış. Çünkü bir sorunu çözmek için herkes farklı bir yol düşünebilir ve hiçbir çözüm mükemmel değildir. Ayrıca emin ol bir sorunu normal yollarla çözmek format atmaktan daha kolaydır. Tüm programların silinmesi kurulması, yedekleme ve bunun gibi işlemleri göz ardı edip böyle konuşuyor olabilirsin fakat biz çözüm önerilerimizde formatı en son yöntem olarak düşünürüz. Ayrıca herkesin kendine özgü düşünceleri vardır. Sen başka bir yolla çözüleceğini düşünmüşsün fakat ben o yolun çözeceğini düşünmediğim için bir çözüm yazmayı uygun buldum. Eğer sorun çözülmezse zaten sırayla önerilenleri deneyecektir. Bir sorun olduğunu düşünmüyorum :) utkubayat 9 yıl önce
  • Ne bu nede diğer konularda çözüm tavsiyelerinin önemsiz olduğu fikrine sahibim. Hatta genel olarak tam tersi fikirdeyim. Ben sadece bu konu çözüm yollarında öncelik olanlar konusunda seninle aynı fikirde olmadığımı belirttim. Çözüm ile ilgili daha doğru olabilecek öncelikli başka yollar olduğu fikrimi belirttim. Yani önce zor ve karmaşık yollar ile zaman kaybedip daha sonra daha basit çözümlerle karşılaşılabilinir diye.. Bu sebeple öncelliği vurgulamak istedim. Yoksa ne haddime?!.. :-) temmuz 9 yıl önce
  • Bu arada format konusunda beni yanlış anlamışsın. Kesinlikle bu halde formatı tavsiye etmiyor, tersine senin tavsiyenin neredeyse format atmak gibi uğraştırıcı uzun bir yol olduğunu belirtiyordum. Bazı durumlarda elbetteki öncelikleride tecrübe ederek uzun zor çözüm yolları ve format çözümüde gerekebiliyor temmuz 9 yıl önce
  • Neyse konudan çok saptık. Kısaca ikimizin de amacının daha iyi yardım etmek olduğu açık. Umarım bu çözüm yollarından biri arkadaşımızın sorunu çözmesine yardımcı olur :) utkubayat 9 yıl önce
  • :-) temmuz 9 yıl önce
  • sistem geri yükleme yaptım.bugün yine aynı şey oldu.driveri güncellemeyi deneyecem birkan 9 yıl önce
  • okulum olduğu için sayfaya yanıt bırakacak zamanım olmuyor kusura bakmayın. birkan 9 yıl önce
  • ekran güncellemesini yaptıktan sonra sizi bilgilendirecem teşekkürler :) birkan 9 yıl önce
  • Konuya cevap mesajımı editledim. Mutlaka bakmalısın.. temmuz 9 yıl önce

Ekran kartı kaldırılarak yeniden kurulursa (diriver'ı) veya update edilirse düzelme olabilir.

Edit: Ne olduğuna dair bir cevap yazmadın ama ben yine bir yol göstermeye çalışayım. Televizyon yada başka bir monitöre (İkinci ekran olarakta olabilir.) bağlayarak bir kontrol et balalım, aynı problem oradada olacakmı? Olmazsa eğer, monitör arızası var demektir. Bu arada eğer laptop değilse PC, monitör kablosuda değiştirilerek test edilebilir.Bahsettiğin kristaller veya buzlanmalar her zaman ekranın aynı bölgelerindemi yoksa değişik yerlerindemi çıkmaktadır? Bu dama şeklindeki karelerin boyutu/boyutları nasıldır?

Fakat ekrana gelen görüntünün çözünürlüğündende hiç bahsetmemişsin. Normal ve olması gereken çözünürlükmüydü?

Gerekli verileri yeterince yazmalısınki, daha sağlıklı bilgiler ve yardımlar alabilesin.

Edit (26/09/2014)

Benzer bir problem için "ekran kartı ram arızası" iddiasında bulunuluyor:

(Link vermek kural dışı olduğu için link veremiyorum ve bu kuralıda -başka bazı kuralları olduğu gibi, bu son bilgiyi son mesaj olarak gönderemeyip eski mesajımda edit yapma zorlaması gibi- vesileyle eleştiriyorum.)

Ekran kartı driver'ını tamamen kaldır ve tekrar güncel driver kur. Bu halde problem devam ederse yetkili servis yolu düşünülmelidir. Desktop ve onboard ise anakart, external ise ekran kartı, laptop isede laptop'ın kendisi..

Garanti süresi geçtiyse yetkili servisini telefonla arayarak durumu anlatmalı ve çözüm için neler yapılabileceği sorulmalı.

Eğer desktopsa ve tecrübe için boşta bir ekran kartı bulunabilirse bu denenmeli. Onboard ise anakartta ayrıca PCI Express slot olması şart. Ayrıca onboard ekran kartı bios'tan (Bazı marka/modellerde ekran kartının kendi software'ından) devre dışı bırakılarak external ekran kartı aktif edilmeli.

İşin zor ve maalesef masrafa yol açabilecek gibi görünüyor. Kolay gelsin.

Not: Sistem geri alma ile problemin düzelmemesi, donanım arızası ihtimalini bir hayli güçlü hale getiriyor. Ama yinede önce ekran kartı driver'ının tekrar kurulması ile utkubayat'ın çözüm tavsiyesini tecrübe etmekte fayda olabilir.

Ayrıca en alttaki bosshakan mesajınıda ciddiye almalı. Zira donanım ivmesi daha çok ekran kartı ram'i gerektirir ve bir ram yetersizliği yada ram arızası sebebiyle böyle bir problem zuhur etmiş olabilir. Bazı arayüzlerde değişik sebeplerle kullanıcının haberi olmaksızın ayar değişiklikleri olabiliyor. Ekran kartı ayarlarını gözden geçirmeli ve eğer varsa ayarlarda default düğmesine tıklamalısın.

"Donanım ivmesi özelliği ekran kartının sürücüsüne göre eğer özelliği mevcutsa ortaya çıkmaktadır, Başlat\Denetim Masası\Görünüm ve Kişiselleştirme\Görüntü\Ekran Çözünürlüğü\Gelişmiş Ayarlar\Sorun Gider menüsü mevcutsa burada "Ayarları Değiştir" butonuna tıkladığınızda Donanım İvmesi kısmı ortaya çıkar. Ama size yazdığım bu bölüm eğer ekran kartınız destekliyorsa ortaya çıkmaktadır. Bu yoldan gittiğiniz halde yinede göremiyorsanız ekran kartınızın sürücülerini kaldırıp tekrar kurmanızı tavsiye ederim ve ekran kartının marka üreticisi ile temasa geçebilirsiniz" (Windows 7 için - Microsoft Forum Moderatörü)

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce cevaplandı

  • bilgisayarım masaüstü.damalar ekranın ortasına çıkıyor.bazen dikdörtgen bazen de kare şeklinde çıkıyor birkan 9 yıl önce
  • sorunun olduğunu görüntünün ekran görüntüsünü aldım ama sayfaya nasıl atabilirim? birkan 9 yıl önce
  • resimi buraya attım buyrun http://tinypic.com/r/2iwavx4/8 birkan 9 yıl önce
  • Ekranın orta kısmında yukarıdan aşağı neredeyse boydan boya gri ve beyaz küçük damalardan bahsediyorsun herhalde. Ben farklı düşünmüştüm, çözünürlük bozulması, görüntü kırılması kristalleşme falan gibi.. Resmini gördüğüm probleme ilk defa rastlıyorum ve bununla ilgili hiçbir fikrim yok. Maalesef yardımcı olamıyorum, üzgünüm.. Ama belki -sistem geri alma açık ise- PC'yi normal çalıştığı bir tarihe geri almak çare olabilir. temmuz 9 yıl önce
  • sürekli ekranda gözükmüyor.2-3 hafta bi böyle böyle oluyor.yeniden başlatmama rağmen aynı resim çıkıyor.1 saat sonra kendilliğinden kalkıyor birkan 9 yıl önce
  • Teşekkürler.Sistem Geri Yükleme Tekrardan Yapınca Düzeldi şuan.Tekrar Çıkması Durumunda Ekran Kartını Güncelleyecem.Sorun devam ederse Servise Götürecem.NOT: Bilgisayarım Masaüstü.Ekran Kartı.Nvidia Ge Force 210 modeli. birkan 9 yıl önce
  • Geçmiş olsun :-) temmuz 9 yıl önce
  • Teşekkürler :-) birkan 9 yıl önce
  • Ekran kartını güncelledim birkan 9 yıl önce
  • İyi yapmışsın. Problem bir daha zuhur etmedi değilmi? İyi bayramlar.. temmuz 9 yıl önce
  • teşekkürler sizede :) birkan 9 yıl önce

Firefox tarayıcıda aynı sorunu yaşıyordum, donanım ivmesi özelliğini kapattığımda sorun çözüldü... Ama sen windows demişsin! acaba ekran kartı panelinde donanım ivmesi kullan gibi bir seçenek mi var, varsa onu değiştir derim...

bosshakan bosshakan (1)
9 yıl önce cevaplandı

  • ama interneti kesmeme rağmen aynı şey kalıyor.mesala pes 2013 e girmek istiyorum.Oyun ekranında maç oynarken aynı belirti çıkıyor. birkan 9 yıl önce
  • Bu mesajdaki ihtimalde ciddiye alınmalı. Zira donanım ivmesi daha çok ekran kartı ram'i gerektirir ve bir ram yetersizliği yada ram arızası sebebiyle bu problem zuhur etmiş olabilir. Bazı arayüzlerde değişik sebeplerle kullanıcının haberi olmaksızın ayar değişiklikleri olabiliyor. Ekran kartı ayarlarını gözden geçirmeli ve eğer varsa ayarlada default düğmesine tıklamalısın. temmuz 9 yıl önce
  • Ram 8 gb.Ekran Kartı.Nvidia Ge Force 210 modeli.Şuan sorun düzeldi.Teşekkürler.Aynı sorun devam ederse Ekran kartını güncelleyecem olmazsa Servise götürecem.Yardımınız İçin Teşekkürler birkan 9 yıl önce
  • Ram 8 gb demişsin ama ben bunu (sistem ram'ini) kasdetmeyip ekran kartına ait, ekran kartı ile tümleşik ram'den, onun arızalı olabileceğinden söz etmiştim. Ama belki böyle bir durumda yok ve sadece bazı ayarlar değiştiği için problem zuhur etmişti. Sistemi geri alarak ilgili ayarlarıda problemsiz tarih ayarlarına almış oldun; düzelmenin sebebide büyük ihtimalle budur. Ekran kartını yeniden kurmakta büyük ihtimalle aynı olumlu sonucu sağlayacaktı. Sen yinede ekran kartı (ve diğer aygıtlar) sürücülerini daima güncel tut, faydasını görürsün. Geçmiş olsun :-) temmuz 9 yıl önce
  • Teşekkürler :-) birkan 9 yıl önce
  • :-) temmuz 9 yıl önce