DataGridview içindeki ID değerini alıp textbox'a nasıl yazdırırım?

Merhabalar, elimde bir kayıt projem var. günceleme de yapabiliyorum. bir adet data gridview var sql den çektiğim id değerleri mevcut benim amacım sql den id girerek arama yapabiliyorum ama gridviewve çift tıkladığımda o sütündaki id'yi alıp arama textbox'sıma otomatik yapıştırması lazım ki çift tıklayarak arama yapabileyim. Yani yapmam gereken tek şey sütünün ID diye bir değer verdim onu alıp texbox'a yazdırma. Bilen varsa yardım ederse sevinirim.

notify notify (538)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    C# ile Datagridview içindeki hücrelerden veri almak için farklı senaryolar kullanılabilir.

    Aşağıda bazı örnek senaryoları yazdım.

    Tıklanılan hücredeki değeri almak için;

     private void dataGridView1_CellDoubleClick(object sender, DataGridViewCellEventArgs e)
            {

               textBox1.Text= dataGridView1.SelectedCells[0].Value.ToString();
            }

    Tıklanılan satırdaki X sıradaki hücrenin değerini almak için:

    Öncesinde DataGridvew özelliklerini şu şekilde ayarlayın (hata almamak için)

    • MultiSelect : False
    • SelectionMode: FullRowSelect
     private void dataGridView1_CellDoubleClick(object sender, DataGridViewCellEventArgs e)
            {
                textBox1.Text=dataGridView1.SelectedRows[0].Cells[0].Value.ToString();
            }

    Burada Cells[0] ID alanının indeks numarasıdır. Sizde Id ilk sırada ise bu değer 0 olarak kalmalıdır. 2. sırada ise bu değer 1 olmalıdır. Indeks numaraları 0'dan başlar.

    alattin alattin (16999)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Alattin bey siz olmasanız ne yaparım bilmiyorum :) Ne kadar teşekkür etsem az çok sağolun eve gidince deniyeceğim :) notify 8 yıl önce