DbContextOptionsBuilder' does not contain a definition for 'usesqlserver' and no extension method 'usesqlserver'

Asp.net Core ve Entity Framework .core öğrenmeye çalışıyorum.  Microsoft sitesindeki uygulamayı kendim yapmaya çalışıyorum ama startup.cs dosyasında şu kodu kullandığımda hata alıyorum.

public void ConfigureServices(IServiceCollection services)
        {
            services.AddRazorPages();
            services.AddDbContext<RazorPagesMovieContext>(options =>
              options.UseSqlServer(Configuration.GetConnectionString("RazorPagesMovieContext")));
        }

UseSqlServer metodu yok. EntityFramework core paketini nuget üzerinden yükledim.  Direktif alanına da using Microsoft.EntityFrameworkCore yazdım ama sonuç alamadım. Sorun ne olabilir?

Anonim Anonim (156)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    DbContextOptionsBuilder' does not contain a definition for 'usesqlserver' and no extension method 'usesqlserver' hatası alıyorsan eksik bir namespace / paket söz konusudur.

    Sadece Microsoft.EntityFrameworkCore paketini değil ayrıca SQL server ile çalışmak için Microsoft.EntityFrameworkCore.SqlServer paketini de Nuget üzerinden yüklemelisin.  Nuget Paket yöneticisi üzerinden şu komutu uygula:

    Install-Package Microsoft.EntityFrameworkCore.SqlServer

    Paket yükleme işlemi bittikten sonra artık UseSqlServer  extension metodunu kullanabilirsin.

    Not: direktif satırına using Microsoft.EntityFrameworkCore namespace'ini eklemeyi unutma.

    alattin alattin (16984)