DCOM nedir? Ne olabilir ?

(?????) sunucusu belirtilen zaman aşımı süresi içinde DCOM'a kayıt yaptıramadı hataları olay günlüklerinde gözüküyor bu hatanın sebebi ne olabilir ?

mumim mumim (19)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    DCOM Nedir?

    DCOM Türkçe açılımı Dağıtık Bileşen Nesne Modeli. Basitçe lokalde çalışan bir programın  ağ üzerinden başka bilgisayarlarda da çalışabilmesini sağlayan bir Microsoft teknolojisi. Çok daha basitçe Windows işletim sisteminin bir parçası olduğunu bilmen yeterli diye düşünüyorum.

    sunucusu belirtilen zaman aşımı süresi içinde DCOM'a kayıt yaptıramadı hatasının çözümü için şunu deneyebilirsin:

    Aşağıdaki işlemle DCOM izin ayarlarını sıfırlayacaksın. aşağıdaki işlemleri Windows 10 işletim sistemine göre anlattım. Windows 8 işletim sisteminde biraz farklı olabilir ama temel yol aynıdır.

    1. Windows ve R tuşlarına birlikte bas. Karşına çalıştır ekranı gelecektir.
    2. Çalıştır ekranına  dcomcnfg yaz ve enter tuşuna bas. Bu işlem karşına Bileşen Hizmetlerini getirecektir.
    3. Daha sonra Konsol Kötü altında Bileşen Hizmetleri seçeneğini genişlet.
    4. Bilgisayarlar seçeneğine tıkla ve sağ penceredeki Bilgisayarım  seçeneğine sağ tuşla tıkla özelliklere gir.
    5. Varsayılan Özellikler sekmesini tıkla.
    6. Varsayılan Kimlik Doğrulaması Düzeyi: Bağlan
    7. Varsayılan Kimliğie Bürünme Düzeyi: Tanımla
    8. olarak ayarla. Uygula ve Tamam diyerek bu pencereden çık ve bilgisayarı yeniden başlat.

    sunucusu belirtilen zaman aşımı süresi içinde DCOM'a kayıt yaptıramadı hatası bu şekilde çözülecek diye düşünüyorum.

    alattin alattin (16984)
    5 yıl önce cevaplandı

    • neden alıyor olabilirim bu hatayı peki mumim 5 yıl önce