DDR3 slotuna DDR3L RAM takılabilir mi?

DDR3 slotuna DDR3L RAM takılabilir mi? Yeni alacağım RAM da dikkat etmem gereken neler var?

gedavet gedavet (23)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Takacağın RAM'lerin Voltajuna dikkat etmelisin, DDR3L'nin sonunda ki L ibaresi Low Voltage yani düşük voltaj anlamına geliyor. Takacağın RAM Çift slot'mu yoksa sadece tek bir tane mi? Anakart/laptop DDR3 ise DDR3L takabilirsin, ama Anakart/Laptop DDR3L ise DDR3 RAM takamazsın, yani evet sen takabilirsin, eğer çift slot takacaksan ikisininde ya DDR3 ya da DDR3L olması gerekiyor voltaj açısından.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    DDR3 ve DDR3L pimleri birbirleri ile uyumludur. DDR3L yani "L" Low Voltage anlamına geliyor ve buda bilgisayarında kullanılacak voltajı söyler kısacası düşük voltajlı bir RAM ve GB'ı yüksek. Genellikle DDR3 kullanılıyor yani "L" fazla kullanılmıyor çünkü voltajı düşük ama sen GB'ının yüksek voltajının düşük olmasını istiyorsan L'yi alabilirsin.DDR3 sadece 1,5 V'yi destekliyor fakat DDR3L 1,35 V yani voltajı destekliyor ama 4. nesil intel işlemcisi kullanan bilgisayarlar ile uyumlu değil. Voltajın düşük olması görüntüde gecikmelere sebep olabilir. Eğer çift slotlu bilgisayarın varsa ve 2 tane RAM takacaksan ikisininde aynı olmasına dikkat etmelisin yani ramların aynı olmasına dikkat edilmeli.

    darkcrak darkcrak (5168)