Deepfakes nedir?

Deepfakes nasıl yapılır?

Deepfakes gelecekte sorunlara yol açacak mı?

murat murat (12492)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Deepfakes nedir?

    Deepfakes, makina öğrenme algoritması kullanan yazılımlar ile bir videodaki ana karakterin yüzünün istenilen kişi ile değiştirilmesi sonucu oluşturulan videolardır.

    Yani herhangi bir film sahnesindeki ünlü bir karakterin yüzünü kendi yüzünüz ile değiştirebilirsiniz. Fakat Deepfakes özellikle sahte porno yapmak için kullanılmaya başlanan bir yöntem ve adını bu alanda duyurmaya başladı. Herhangi bir porno filmde asıl karakterin yüzü istenilen bir kişinin yüzü ile değiştirilebiliyor. Bu durum da oldukça tehlikeli sonuçlar doğuruyor.

    Özellikle bu tür Deepfakes videoları Reddit üzerinde yayılmaya başladı ve adını duyurdu. Özellikle Nick Cage videolaro çok popüler oldu:

    https://www.youtube.com/watch?v=BU9YAHigNx8

    Deepfakes videoları nasıl yapılıyor?

    Deepfakes videoları FakeApp adlı Windows uygulaması ile yapılıyor. Videoyu ve videoda değişitirilecek karakter için yüz transferi yapılacak kişinin resimlerini eklemek yeterli oluyor. Deepfakes, özellikle tanınmış, ünlü kişilerin yüzlerinin porno videolara eklenmesi ile adını sıkça duyurmaya başladı.

    Deepfakes, ilerleyen zamanlarda çoğu kişinin canını sıkacak gibi görünüyor. Özellikle intikam amaçlı hazırlanan videoların ortaya düşmesi pek çok kişiyi zorda bırakacaktır.

    murat murat (12492)