dell n5010 ekran sorunu

0

Dell marka notebookumda ekran görüntüsü gelmiyor internetteyken bir anda ekranda küçük renkli kareler oluştu bekledim düzelmedi bende düğmeye basılı tutup kapattım sonra tekrar açmak istediğimde bilgisayar açıldı fakat ekranda hiçbir şekilde görüntü yok daha sonra tekrar düğmeden kapatıp açtığımda  bilgisayar tam açılmadı power tuşuna bir kere bastığımda bilgisayar direk kapanıyor yardımcı olabilirseniz sevinirim

chipset chipset (11)
6 yıl önce sordu

Toplam 1 Cevap


0

Donanımsal bir sorun gibi görünüyor. Bilgisayarın bataryasını çıkartın ve doğrudan elektrik ile çalıştırmayı deneyin.

Eğer bir değişiklik yoksa, muhtemelen dizüstü bilgisayarınızın anakartında bir arıza oluştu. Enerjinin gelmesi ve açılıyor gibi olup ekrana görüntü vermemesi ekran kartı chipinin zarar görmüş olabileceği izlenimi verdi.

Olayın hikayesinden anladığım kadarı ile ısı kaynaklı bir yanma sorunu oluşmuş olabilir. Sabitdisk üzerindeki verilerinize bir zarar gelmemiştir diye düşünüyorum fakat  bir servis görmesi gerekecek.

Harici bir monitör bağlayıp ona görüntü geliyor mu kontrol edebilirsiniz, eğer görüntü geliyorsa dizüstü bilgisayarın  ekranında sorun var demektir. Yoksa ekran kartı arızası olabilir.

Tabi görüntü gelmiyordan anladığım bilgisayarı açtığınızda ekran sadece siyah kalıyor (Bios yazıları da gelmiyor).

Ekran arızası ise LCD panelin değişmesi gerekebilir.

 

Çok geçmiş olsun.

 

cemkara cemkara (4195)
6 yıl önce cevaplandı

üyelik gerektirir

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol