Denetimli klasör erişimi nasıl kapatılır?

Denetimli klasör erişimi nedir? Denetimli klasör erişimi nasıl kapatılır?

alattin alattin (16999)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Denetimli klasör erişimi nedir?

    Denetimli klasör erişimi, Windows Defender'a ait bir güvenlik özelliğidir.  Windows 10'da Denetimli klasör erişimi, dosya ve klasörlerin izinsiz olarak başka yazılımlar tarafından değiştirilmesini önlemek için tasarlanmıştır. Örneğin fidye yazılımları teknik olarak virüs değildir. Fidye yazılımları bilgisayarınıza bulaştıkları zaman size ait veri dosyalarını şifrelerler. Fidye yazılımları virüs olmadıkları için antivirüsler tarafından çoğu zaman tespit edilemeyebilir. Artık günümüzde pek çok modern antivirüs programı fidye yazılımları için de koruma sağlıyor. İşte Denetimli klasör erişimi bu tür saldırılardan korumak için vardır.

    Denetimli klasör erişimi nasıl kapatılır?

    Bazı durumlarda Denetimli klasör erişimi sorunlara sebep olabilir. Örneğin bazı oyunların çalışmasında Denetimli klasör erişimi sorun çıkartabilir. Bu durumda Denetimli klasör erişimini kapatmak isteyebilirsiniz. Denetimli klasör erişimi kapatma işlemi geçici olarak da yapılabilir. Sonradan Denetimli klasör erişimi özelliğini tekrardan açabilirsiniz.

    Denetimli klasör erişimi kapatma çözüm 1:

    1. Windows 10 'da Windows Defender ayarlarını açmak için;
      1. Yol: Windows 10 arama bölümüne Windows Defender Ayarları yazın.
      2. Yol: Windows ve R tuşlarına basın. Açılan çalıştır penceresine C:\Program Files\Windows Defender\msascui.exe  yazın ve enter tuşuna basın. Bu şekilde açarsanız Virüs ve tehdit koruması altındaki Şimdi tara seçeneğini tıklayın.
      Windows Defender geçici olarak kapatma - ayarlar
    2. Virüs ve tehdit korumasını tıklayın.
    3. Virüs ve tehdit koruması ayarlarını tıklayın.
    4. Sayfayı aşağı kaydırın ve Denetimli klasör erişimi seçeneğini bulun.
    5. Denetimli klasör erişimini yönet'i tıklayın.
    6. Açılan Fidye yazılımına karşı koruma başlığındaki Denetimli klasör erişimi seçeneğin kapalı duruma getirin.

    Bu şekilde Windows 10'da Denetimli klasör erişimi seçeneğini kapalı duruma getirebilirsiniz. Denetimli klasör erişimi kapatma gerekli olmadıkça yapılmamalıdır. Denetimli klasör erişimi kapatma sizi virüslere karşı korumasız hale getirecektir.

    Denetimli klasör erişimi seçeneği kapatma çözüm 2:

    Denetimli klasör erişimine hızlıca şu şekilde de ulaşabilirsiniz

    1. Arama bölümüne doğrudan Denetimli klasör erişimi yazın.
    2. Arama sonucunda "Denetimli klasör erişimi" bulunacaktır. Ona tıklayın.
    3. Denetimli klasör erişimi ayarını kapalı duruma getirin.
    alattin alattin (16999)