Devam etmek için yönetici olarak oturum açmanız gerekiyor ancak bu kişisel bilgisayarda hiç yönetici hesabı yok

Merhaba,

Bilgisayarımı kullanırken birdenbire kapandı ve yeniden açmaya çalıştığımda otomatik onarım yapmaya çalıştığını gördüm. Gelen ekranda hangi seçeneği seçersem seçeyim yönetici hesabı yok diye bir sorunla karşılaşıyorum. Komut istemini açıp oradan aktif et derseniz orada da aynı sorun var. Güvenli modda açmaya çalıştığımda ise aynı ekran tekrar gel

skyrim skyrim (3)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Anladığım kadarıyla bilgisayarınızda bir şekilde Administrator yetkisi olan hesap silinmiş veya dosyaları hasar görmüş. Bu yüzden Sistem Geri Yükleme vb. işlemleri yapamıyorsunuz. Bu durumda işletim sistemini yeniden kurmaktan başka çözüm yolunuz yok gibi görünüyor.

    Önemli dosyalarınızı kurtarmakla ilgili şöyle bir püf nokta vereyim

    - Windows 10 ISO dosyasını indirip Rufus programı ile flash diske yazdırdığınızı varsayıyorum

    - Bilgisayarınıza takıp BIOS'tan gerekli ayarları yaparak flash diskten boot edin

    Daha sonra standart Windows kurulum ekranı gelecek, buradan Şimdi Yükle yerine sol alt köşedeki Bilgisayarınızı Onarın seçeneğini seçerseniz yine gelişmiş seçenekler karşınıza gelecektir.

    - Buraya kadar yaptıysanız Komut İstemi'ni açın, gelen ekrana notepad yazıp enter tuşuna basın. Bilgisayarınızdaki şuanda var olan sürücüler DOS ortamında içindeki önemli dosyalarla birlikte gözükecektir. Daha sonra bilgisayarınızın diğer USB portuna başka bir flash disk takarak veya harici bir disk takarak verilerinizi copy/paste mantığıyla çok rahat bir şekilde kurtarabilirsiniz.

    Detaylı bir şekilde videoyla anlatılmıştır. İzleyin.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Çok ilginç! Bunca tecrübem olduğu halde bu yönteme şimdiye kadar hiç rastlamamıştım. Ama doğrusu pekte inanamadım bu not defterinden tüm dosyalar seçmek ve farklı kaydetmek şekline.. Videoyu hazırlayan anlatıyor ama işlemi sonuçlandırmadan kesiyor. Buda duyduğum şüpheyi dahada artırdı ama mutlaka ilk fırsatta bunu deneyeceğim. Sen denedinmi @farurhenho ? temmuz 6 yıl önce
    • Hocam deneyerek emin olmadığım hiçbir işlemi tavsiye etmiyorum. Yani dosyalarımı kurtarmaya ihtiyacım olduğundan değil, işe yarayıp yarayacakmı diye test etmek için. Ben sorunsuz bir şekilde DOS ortamında sabit disk sürücüsünden flash diske dosya kopyaladım.. omercik 6 yıl önce
    • Dos ortamında sabit diskten usb diske kopyalama veya aktarım elbette olur. Ben not defteri kullanarak ve farklı kaydet yolundan giderek olan yöntemi soruyorum. Bunu denemişmiymiydin @farurhenho ? temmuz 6 yıl önce
    • Bahsettiğmde buydu zaten, videoda anlatılan yöntem ile sorunsuz bir şekilde kopyaladım. Yani denedim ve başarılı oldum omercik 6 yıl önce
    • Evet, haklısın. Bende biraz önce denedim, olduğunu gördüm (Ben Windows ortamında yaptım ama aynı şey.. Yani farketmez). Sayende öğrenmiş olduk, teşekkürler @farurhenho :) temmuz 6 yıl önce
    • Rica ederim.. omercik 6 yıl önce

    Eğer daha önceden aktifse ve bir geri yükleme noktası mevcut ise Gelişmiş seçeneklerden Sistem Geri Yüklemesi yaparak sistemi kurtarabilirsin (Başlangıç Onarmada var ama herhalde bu başarı ile tamamlanamıyor. Fakat yinede deneyebilirsin).

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    Sistem Geri Yükleme (ve Başlangıç onarma) yapılamaz veya başarılı olmazsa Sorun Gider'den bilgisayarı yenilemek veya sıfırlamak gerekecek gibi görülüyor.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Söylediklerinizin sorunu çözeceğini biliyorum ama resimlerde gördüğünüz gibi o seçenekleri kullanamıyorum. Yönetici hesabının olmadığını söylüyor. Bilgisayar sıfırlama seçeneğine girdiğimde gerekli medyayı takın diyor ayrıca verilerimin silinmesini istemiyorum. bahsettiğim soruna çözüm bulamazsak verileri kaybetmeden bir format yolu bulmam gerek skyrim 6 yıl önce
    • Sıfırlama değilde Yenileme olabilir eğer yapılabiliyorsa. Yenilemede arşiv vesaire kişisel dosyaların silinmez. Sadece sonradan yüklediğin programlar kalkar, onlarıı kaybedersin. Eğer kişisel arşivin ve önemli dosyalarını kurtararak formatlamaya razı olursan bu arşiv kurtarmayı bir CD'den veya bootable flash bellekten açılan canlı işletim sistemiylede yapabilirsin (bir harici diske aktarırsın). Bunları yapabilirsin. Maalesef yapabileceklerin sınırlı oluyor @skyrim temmuz 6 yıl önce
    • Fakat yenilemenin problemi düzeltebileceğinden şüpheliyim. Herhalde sıfırlama (format) gerekecek. Bu durumdada ayrıca bir canlı işletim sistemi şart olacak elbette diskteki verilerin kurtarılabilmesi için. Veya sabit disk çıkartılarak başka bir PC' ye bir harici disk kutusu ile bağlanarak yapılabilir bu kurtarma yada başka PC'de ikinci sabit disk olarak bağlanarak (laptop ise CD/DVD bağlantısından).. İşin zor velhasıl @skyrim temmuz 6 yıl önce