Dinamik disk - Temel disk dönüştürme nasıl yapılır?

Türü dinamik olan bir disk nasıl Temel türe dönüştürülür? Yanlışlıkla Dinamik Diske dönüştürülmüş disk nasıl Temek Diske dönüştürülür?

Veri kaybı olmadan Dinamik Disk - Temel Disk dönüştürme nasıl yapılır?

hakan hakan (15409)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows işletim sisteminde Dinamik bir diski temel diske dönüştürmek için öncelikle tüm bölümlerin silinmesi ve tüm verilerin silinmesi gerekir. Windows işletim sistemi ortamında Temel bir disk bir tıklama ile dinamik diske dönüşebiliyorken bunun tam tersi mümkün değildir.

    Dinamik diski - Temel Diske dönüştürme - veri kaybı ile

    Diskpart aracı ile dinamik disk temel diske dönüştürülebilir. Fakat burada veri kaybı olacaktır. Tüm veriler, diskteki veriler silinecektir.

    1. Disk üzerindeki tüm verileri yedekleyin.
    2. Komut isteminden diskpart komutunu çalıştırın.
    3. DISKPART içindeyken list disk Komutunu uygulayın. Bu komut tüm diskleri listeleyecektir.
      DISKPART> list disk

        Disk ###  Status         Size     Free     Dyn  Gpt
        --------  -------------  -------  -------  ---  ---
        Disk 0    Online          510 GB  5123 MB        *
        Disk 1    Online          240 MB   960 MB        *

    4. Daha sonra  select disk disknumrası komutu ile dinamikten  temele dönüştüreceğiniz diski seçin. Bir önceli komutta diskler listelenecek ve sol taraflarında disk numaraları görüntülenecektir.
      DISKPART> select disk 1

      Disk 1 is now the selected disk.
    5. Sonra  detail disk ile diskin ayrıntılarını listeleyin.
      DISKPART> detail disk

      Hitachi SATA Device
      Disk ID: {AC2C4287-2A70-4E6B-8A02-EAB6533AFA5A}
      Type   : SATA
      Status : Online
      Path   : 0
      Target : 0
      LUN ID : 0
      Location Path : ATAC100
      Current Read-only State : No
      Read-only  : No
      Boot Disk  : No
      Pagefile Disk  : No
      Hibernation File Disk  : No
      Crashdump Disk  : No
      Clustered Disk  : No

        Volume ###  Ltr  Label        Fs     Type        Size     Status     Info
        ----------  ---  -----------  -----  ----------  -------  ---------  --------
        Volume 4     E                NTFS  Partititon   3818 MB  Healthy

    6. Bu işlemden sonra listelenen her Volume (birim) silinmelidir.
    7.  Her Volume için önce   select volume volumeNumarası yazmalı.
      DISKPART> select volume 4

      Volume 4 is the selected volume.
    8. Ve sonra bunu silmek için delete volume komutu kullanılmalı.
    9. Daha sonra temel diske çevrilecek disk şu komut ile seçilmeli: select disk diskNumarası
    10. En sonunda şu komut ile disk dinamik diskten temel diske çevrilmeli: convert basic

    Bu işlem ile dinamik disk temel diske veri kaybı ile çevrilecektir.

    Dinamik diski - Temel Diske dönüştürme - veri kaybı olmadan

    Windows ortamında araçlar ile dinamik diskten temel diske dönerken veri kaybı olmamamı mümkün değildir. Bu sebepten dönüşüm için başka ücretli programlardan faydalanmak gerekiyor.

    Dinamik diski temel diske dönüştürmek için 3.parti yazılımlardan faydalanılabilir. Örneğin  şu programlar dinamik türü temel türe çevirebiliyor:

    • AOMEI Dynamic Disk Manager Pro Edition
    • EaseUS Partition Master Professional
    • MiniTool Partition Wizard Pro

    Bu programların ücretsiz sürümleri dinamik diskleri desteklemiyor. Bu sebepten ücretli olan Pro sürümleri ile dinamik diski temel diske veri kayıpsız dönüştürmek mümkün.

    hakan hakan (15409)