Directx nedir? DirectX 11, DirectX 10, DirectX 9 gibi versiyonlar arasında ne fark var?

DirectX nedir? DirectX 11, DirectX 10DirectX 9 gibi versiyonlar arasında ne fark var?

Neden bazı oyunlar sadece DirectX 11 kullanıyor? DirectX 11 oyunlar daha alt sürüm DirectX versiyonlarında çalışır mı?

hakan hakan (15424)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    DirectX içinde pek çok aracın olduğu, microsoft tarafından geliştirilen ve programcılara grafik kartına erişip onun özelliklerini en iyi şekilde kullanabilmeleri için tasarlanmış bir yazılımdır.

    DirectX, Microsoft'un video oyunları başta olmak üzere çoklu ortam yazılımlarını rahat, hızlı ve uyumlu şekilde hazırlayabilmek için yarattığı bir API yazılım programlama arayüzüdür.

    Her yeni versiyonu pek çok araç ve özellik içerir. Bu sebepten yeni oyunlar genelde en son sürüm DirectX ile çalışır. Bu oyunlarda daha iyi grafikler daha iyi 3d deneyimi anlamına gelmektedir.

    Yeni oyunlarda bu sebepten en son sürüm DirectX versiyonu üzerine yazılır. Eğer bir oyun DirectX 11 için yazıldıysa bunun DirectX 10'da çalışması legal yöntemler ile mümkün değildir.

    hakan hakan (15424)