Disk denetimi kisir donguye girdi

Bilgisayarda ekran gidip duruyordu mavi ekran veriyordu format attik w10 geçtik ama bu seferde ne kadar mavi ekran vermesede arasira onceden hic donmayan oyunlarda donuyor ekranda beyaz cizgiler cikiyor kendini yeniden baslatiyor (veya ben yeniren baslatiyorum). Bugun bikgisayar dondu bende bekliyim belki gelir dedim ancak gelmedi yeniden baslattim. Yeniden baslattigimda ingilizce disk taraniyor mu denetleniyor mu ne dedi . %58 oldu durdu kendini yeniden baslatti tekrar disk denetleniyir dedi %60 oldu dondu yeniden basladi %66 oldu 1 saat bekledim sonra yeniden baslatti disk hatalari onariliyor tamamlanmasi 1 saatten fazla sürebilir diye yazi cikti belki acilir dedim bu da 10 dk gecmeden kendini yeniden baslatti şuan yine ayni yazi var 20 dk oldu ne yapicam bilmiyorum disk hatalari onariliyor 1 saatten fazla surebilir yazisi kaldi bitmiyor ne yapiyim onu da bilmiyorum

ltfnyrdm ltfnyrdm (3)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Anlaşılan sabit diskte bed sektör oluşmuş. Keşke o raddeye gelmeden zamanında disk denetlemesini kendin yapsaydın. O zaman fazla problem olmazdı, sabit disk bölümlerinde bozuk dosya sistemi düzeltilebilir ve sistem düzgün çalışır hale gelebilirdi. Ama bu yapılmadığı için ( sabit diskte bozuk bölüm ve dosya hataları düzeltilmediği için) çalışırken zorlanmış ve giderek sabit diskte bed sektör (veya bed sektörler) oluşmuş. PC'açılışında sistem bunu algılıyor ve düzeltmek için disk denetlemesini çalıştırıyor ama maalesef başarılı olamıyor. Bu halde sen ya yeni bir sabit disk satın alarak eskisiyle değiştireceksin ve yeniden windows yükleyeceksin yada eğer becerebilirsen bed sektörleri uygun bir araç vasıtasıyla (program ile) düzelteceksin. Ama bunda başarılı olamayabilirsinde. Problem sadece acemilik tecrübesizlik falan değil ayrıca eğer bed sektörler diskte çok ve derin ise bunları düzeltmek mümkün olamayabilir.

    HDD Regenerator nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • zaten önceden donmuştu bende onarım açmıştım sonra açılmıştı herşey düzgün derken sabah uyandım açtım dondu sonrası zaten bu olay yardımcı olmaya mı çalışıyosun diski bilerek bozmuşum gibi suçlu hissettirmeye mi çalışıyosun anlamadım zaten disk baya format görmüştü sanırım artık dayanamadı neyse yapcak bişey yok bozulanla bozulunmaz (ben uydurdum çok havalı oldu) kolay gelsin ltfnyrdm 6 yıl önce
    • Boşver, kendini suçlu falan hissetme. Ders al, tecrübe edin yeter. Sanada kolay gelsin :) @ltfnyrdm temmuz 6 yıl önce