Disk Hata Denetimi (CHKDSK) Komutlarında kullanılan harflerin anlam ve fonksiyonları nelerdir?

CHKDSK Disk Hata Denetimi CHKDSK komutu ve denetlenmek istenen disk driver harfi yazıldıktan sonra bazı harflerde eklenir.

CHKDSK C(sürücü harfi): /F /R gibi.. (Büyük küçük harf problemi yoktur, istenildiği şekilde yazılabilir. Sona eklenen harflerininde sırası yoktur, istenilen şekilde yazılabilir.).

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    CHKDSK komutlarında kullanılan harflerin her biri ayrı fonksion sağlar. Kullanılan harfler ve sağladıkları fonksiyonlar alttadır:

    • /F - Diskteki hataları onarır
    • /V   FAT veya FAT32 olarak biçimlendirilmiş sürücülerde taranan tüm dosyaların tam yolunu ve adını gösterir.
    • /R - Diskteki bozuk sektörleri tarar ve okunabilen bilgileri kurtarır. (/f komutunu içerir)
    • /X - (Sadece NTFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş sürücülerde) Tarama başlamadan önce hedef sürücüyü gerekirse zorla Çevrimdışı yapar ardından taramaya başlar. (/f komutunu içerir)
    • /I - (Sadece NTFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş sürücülerde) Diski daha hızlı ama daha özensiz denetler.
    • /C - (Sadece NTFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş sürücülerde) Klasör yapısındaki döngülerin denetlenmesini atlar.
    • /B - (Sadece NTFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş sürücülerde) Birimdeki bozuk kümeleri yeniden degerlendirir. (/r komutunu içerir)
    temmuz temmuz (12505)