"Disk hataları onarılıyor. Tamamlanması bir saatten fazla sürebilir" Sorunu

Merhabalar,

Düne kadar çalışan bilgisayarımda bugün başlıktaki sorun çıktı. Bekledim, 1-2 saat sonra reset attı ve yine bu hata geldi. Sürekli tekrarlıyor. Sorunun pek donanımsal olduğunu düşünmüyorum. Çünkü ne yere vurdum ne de hor kullandım.

Şimdiden teşekkürler

quante quante (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sistem geri yükleme yaparak bu sorun çözülür diye düşünüyorum nasıl yapacağını bu linke tıklayarak öğrenebilirsin. https://uzmanim.net/soru/sistem-geri-yukleme-nedir-nasil-yapilir/28390

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Hocam Windows 10 açılmıyor, bu yüzden bunu yapamıyorum @farurhenho quante 5 yıl önce
    • İmkanın varsa evinde çalışan bir bilgisayar ve USB bellek varsa, bir adet Windows 10 kurulum medyası hazırlayarak bilgisayarı bir şekilde açma şansın var. Kurulum USB'sini hazırlasan bile yeterli, gerisi beraber halledebiliriz. @quante omercik 5 yıl önce
    • Hocam bu A101de bazen SanDiskler falan satılıyor. Onlardan alsam kurulum esnasında bir sıkıntı çıkar mı?(Elimde başka bilgisayar var) @farurhenho quante 5 yıl önce
    • Kurulum esnasında sıkıntı çıkmaz. Kurulum yaparken "bu bilgisayarı onarın" diye bir seçenek çıkıyor o şimdi yükle butonunun hemen altında. Ona tıkladığın zaman sistem geri yükleme bölümüne erişme şansın olur. @quante omercik 5 yıl önce

    Dosya sisteminde hatalar oluşmuş olabilir. Onarmak için şunu deneyebilirsin:

    1. Tarama işlemi devam etmiyor ve işlem sürekli başa dönüyorsa bu ekranda bir kaç defa bilgisayarı dügmesinden kapat.
    2. Bu işlem sonunda Gelişmiş Başlangıç Ayarları açılacak ve Bir seçenek Belirleyin diyecek.
    3. Buradan Sorun Giderme seçeneğini seç.
    4. Gelişmiş seçenekleri seç.
    5. Önce komut istemini seç ve komut isteminde şu komutu kullan:
      chkdsk /r /f

      Bu komut diskini hatalara karşı tarayacak ve sorunları düzeltecek.

    6. Tarama işlemi bittiğinde bu pencereden exit komutu ile çıkabilirsin.

    Sorun devam ederse yine aynı yolu izle bu sefer Komut istemi yerine Başlangıç onarmayı seç.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Birazdan deneyecegim hocam, bir de ben güvenli moda girmeyi demedim ama olmadı. Oradan cozerim dedim. @murat quante 5 yıl önce
    • @quante durumu bildirirsin murat 5 yıl önce