Disk nasıl birleştirilir?

Bilgisayarıma ek olarak 300 gb hdd taktım bilgisayarıma girdim baktım disk yerel disk E yerel disk G ve siteme ayrıldı diye 3 e bölünmüş bunları birleştirebilirmiyim?

winxp winxp (17)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Eğer disk boşsa bu bölümleri silebilirsin. Diskin dolu mu boş mu bunu belirtir misin? Ya da önemli veri var mı yok mu bunu bilirsek ona göre yönlendirebiliriz.

    Eğer diskindeki verinin bir önemi yoksa şöyle ilerle:
    Önemli not: Bu işlemden sonra tüm diskte bulunan bilgiler silinir.

    1. Windows ve R tuşlarına bas.
    2. Açılan pencereye diskmgmt.msc yaz ve enter tuşuna bas.
    3. Disk yönetimi penceresi gelecek. Sırası  ile E ve G sürücülerini sağ tuşla tıkla. Birimi Sil seçeneğini seç.
    4. Her iki birimi sildikten sonra Ayrılmamış 300MB gibi bir disk kalacak onu sağ tuşla tıkla ve Yeni Basit Birim seçeneğini seç.

    Bu işlemden sonra tek bir 300MB diskin olacak.  Sistem bölümü Windows tarafından kullanılır ona bir şey yapamazsın.

    alattin alattin (16984)
    4 yıl önce cevaplandı

    • diskimde önemli verilerim var onları silmeden diskimi birleştiremezmiyim? teşekkürler winxp 4 yıl önce
    • @winxp fiziksel olarak iki diskin var ve bunları tek bir disk olarak mı kullanmak istiyorsun? Yoksa taktığın disk 3 parça olarak mı görünüyor. alattin 4 yıl önce
    • Ya size şöyle söyleyeyim bilgisayarımın üzerinde 2 hdd var 1.sinin hafızası 80gb sistem ona kurulu onda boş yer olmadığı için 2.bir hdd taktım onunda hafızası 160gb ama e, g ve sisteme ayrıldı olarak 3 e bölünmüş bunu bir yapmak istiyorum winxp 4 yıl önce