"Disk yazma korumalı" hatası ve 2 bölüme ayrılmış diski birleştirmek?

Yapmak istediğim ikisini birleştirip biçimlendirmek.

Çözümünü bulamadım. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

pinhan pinhan (142)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Disk yönetiminden bunu yapabilirsin (Windows 7 ve 8/8.1). Önce bölümleri sil (kaldır). Bülümler silinince birleşme otomatik olarak gerçekleşecek, ham bir disk bölümü meydana gelecektir. Sonra bu bölümü biçimlendirerek amacına ulaşmış olacaksın.

    Bahsettiğim eylemler Disk Yönetimi içerisinde sağ tık menüsünden yapılmaktadır.

    Kolay gelsin.

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

      Bölümlenmiş diski birleştirmek ve formatlamak için DiskPart komutundan yararlanabilirsiniz.

      Komut isteminden bu işlemi yapabilmek için komut satırısı yönetici olarak çalıştırmanız gerekiyor.

      Windows 8, Windows 8.1 kullanıyorsanız buradan bilgi alabilirsiniz:
      Windows 8'de komut istemi yönetici olarak nasıl çalıştırılır?

      Windows 7, Windows Vista kullanıyorsanız buradan bilgi alabilirsiniz:
      Windows 7'de komut istemi yönetici olarak nasıl çalıştırılır?

      Disk, yazma korumalı hatası çözüm adımları:

      Benim Windows'um ingizlice olduğu için mesajlar ingilizce görünüyor. Fakat açıklamada Türkçe anlamlarına yer vereceğim.
      Komutları kopyala yapıştır ile kullanırsanız komutları yazarken hata yapmazsınız.

      1. Yukarıda linklerde verildiği gibi komut istemini yönetici olarak çalıştırın.
      2. Komut istemime aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın:
        diskpart

      3. Diskpart komutu diskler üzerinde gelişmiş işlemler yapmanızı sağlayan bir Windows komutudur.  Disk bölümleri ve birimleri üzerinde pek çok işlem yapmanızı sağlar, silmek oluşturmak gibi. Aynı zamanda Temel-Dinamik disk dönüştürme işlemlerini de yapabilir. Diskpart ile sabitdiskler üzerinde pek çok işlem yapılabilir.
      4. Diskpart ekranında list disk komutunu yazın ve enter tuşuna basın. list disk komutu bilgisayarınıza bağlı olan diskleri listeleyecektir.
        list disk
        diskpart list disk
      5. Yukarıdaki resimde bilgisayar bağlı 3 disk olduğu görülüyor. Size bölümünden sizin sorunlu diskiniz hangisi tahmin edebilirsiniz. Bu örnekte 4GB bellek sorunludur. 3819MB olarak görünen disk 4GB diske karşılık gelmektedir.  Şimdi bu diski seçili hale getirmek için  select disk 1 yazmanız gerekiyor . Bu komut ile 1 nolu disk seçili hale geldi. Sistemin diskleri 0 dan başlarak saydığına dikkat edin. Bu komuttan sonr diskin seçili olduğuna dair mesaj alacaksınız.
        select disk 1

        select disk - diskpart

      6. Daha sonra bu diskteki tüm bölüm bilgilerini sileceğiz. Diskpart içindeki clean komutu tüm bölüm bilgilerini silecektir. clean yazın ve enter tuşuna basın. Bölüm bilgilerinin silindiğine dair mesaj alacaksınız.
        clean
      7. Daha sonra sorunlu disk üzerinde bölüm oluşturacaksınız. Bunun için  create partition primary komutu ile birincil bölüm oluşturmalısınız.  create partition primary yazın ve enter tuşuna basın.
        create partition primary
      8. Daha sonra active komutunu uygulayın. Bölümü aktif hale getirmek için active yazın ve enter tuşuna basın.
        active
      9. Son olarak  assign komutu ile yeni oluşturulan birime sürücü harfi ataması yapın.  assign yazın ve enter tuşuna basın.
         assign
        diskpart - active - assign
      10. Bu işlemden sonra diskpart'ı kapatabilir ve formatlama işlemini şimdi deneyebilirsiniz.

      Disk, yazma korumalı hatası bölüm bilgisinin silinmesinden, bozulmasından veya zarar görmesinden kaynaklanır. Yukarıdaki iki işlemden sonra bu tür sorun yaşadığınız taşınabilir diskleri ve usb bellekleri tekrar kullanabilirsiniz.

      hakan hakan (15409)