Diskim SDD mi yoksa HDD mi nasıl anlarım?

Bilgisayarımdaki diskler SSD'mi yoksa HDD'mi nasıl anlarım?  Windows SSD'ye mi yoksa HDD'mi kurulmuş bunu nasıl anlarım?

hakan hakan (15424)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayarınızda bağlı olan disklerin HDD mi yoksa SSD mi olduğunu anlamanın basit ve pratik bir yolu var. Aynı şekilde Windows SSD'ye mi yoksa HDD'ye mi yüklü bunu kolayca öğrenebilirsiniz. Bilgisayardaki diskler SSD mi yoksa HDD mi bunu öğrenmek için ek bir programa gerek yoktur. Windows işletim sisteminin bir parçası olan disk birleştirme aracı ile bunu kolayca öğrenebilirsiniz.

    Bir disk SSD mi yoksa HDD mi öğrenme:

    1. Dosya gezgininde Bu Bilgisayar'ı tıklayın.
    2. Yerel Disk C sağ tuşla tıklayın ve özelliklere girin.
    3. Araçlar sekmesinde En iyi Duruma Getir butonuna basın. Şöyle bir pencere açılacak:

    ssd Hdd anlama - sistem hangi diske kurulu öğrenme

    Burada;

    • Katı hal sürücüsü: SSD
    • Sabit disk sürücüsü: HDD

    diskleri ifade etmektedir. Yine Sürücü harfinin yanındaki simgede Windows işareti bulunan disk Sistem sürücüsüdür. Yani Windows işletim sistemi buraya yüklenmiş demektir.

    SSD'ler HDD'lere göre çok daha hızlıdır. Eğer her iki diski de kullanıyorsanız işletim sisteminin (Windows, Linux) SSD sürücüye yüklenmesi önerilir. Bu çok ciddi bir performans artışı sağlayacaktır.

    hakan hakan (15424)