Diskin GPT mi MBR mi olduğunu bulma - 2018

Hard diskimin GPT mi MBR mi olduğunu öğrenmek istiyorum en basit yoldan nasıl öğrenebilirim?

Diskin MBR mi GPT mi olduğunu nasıl öğrenebilirim?

omercik omercik (9418)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Diskin GPT mi MBR mi olduğu nasıl anlaşılır?

    Hard diskinizin GPT mi yoksa MBR türünde mi olduğunu anlamanın en kolay 2 yolu vardır. Aşağıda anlattığım yöntemleri uygulayarak diskinizin gpt mi yoksa mbr mi olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

    Diskin GPT mi MBR mi olduğunu anlama 1. Yöntem: Diskpart

    1. Adım: Bilgisayarınızın arama kutusuna diskpart.exe yazın ve entera basın.

    2. Adım: Diskpart açıldığı zaman list disk komutunu yazın. Bilgisayarınızdaki hard diskle alakalı birkaç bilgi gelecek.

    3. Adım: Diskin karşısında Gpt diye bir bölüm var. Onun altında yıldız işareti (*) varsa diskiniz GPT'dir, eğer yoksa GPT değildir.

    diskpart list disk

    Diskin GPT mi MBR mi olduğunu bulma 2. Yöntem: Aygıt Yöneticisi

    1. Adım: Bilgisayarınızın arama kutusuna devmgmt.msc yazın ve entera basın. Aygıt Yöneticisi açılacak.

    2. Adım: Aygıt Yöneticisinde Disk sürücüleri altında hard diskiniz yer alır. Buna sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.

    aygıt yöneticisi disk sürücüleri

    3. Adım: Gelen pencerede üstteki sekmelerden Birimler'e tıklayın.

    4. Adım: Ardından aşağıdaki "Doldur" butonuna tıklayın.

    disk özellikleri - birimler

    5. Adım: Doldur butonuna tıkladıktan sonra diskin bazı özellikleri karşınıza gelecek.

    6. Adım: Burada Bölümleme stili karşısında eğer GUID Bölümleme Tablosu yazıyorsa diskiniz GPT'dir. Ana Önyükleme Kaydı yazıyorsa da diskiniz MBR'dir.

    disk özellikleri

    omercik omercik (9418)