Diskpart açılmıyor

CMD'yi yönetici olarak veya normal olarak açtıktan sonra diskpart yazdığımda sonrasında hiçbir şey yapamıyorum. Birkaç dakika boyunca bekledikten sonra diskpart açılmıyor.

Sorunun resmi şöyle:

diskpart açılmıyor

slifer slifer (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Diskpart'ı farklı şekillerde açmayı deneyin. Mesela bilgisayarın arama kutusuna diskpart.exe yazıp enter tuşuna basarak açın. Ya da Yerel Disk C:\Windows\System32'ye girin ve buradan diskpart dosyasını bulup öyle çalıştırın.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • malesef işe yaramadı :( yine aynı sorun slifer 5 yıl önce
    • CMD'yi yönetici olarak açıp sfc /scannow komutunu girin. Sistem dosyalarında bi bozukluk meydana gelmiş olabilir. @slifer omercik 5 yıl önce
    • o da olmadı :/ çıldırıcam sadece diskimin mbr mi gpt mi olduğunu öğrenmek istiyordum @farurhenho slifer 5 yıl önce
    • win 7 kullanıyorum disk yönetimine girdiğim zaman sol altta sanal disk hizmetine bağlanıyor yazıyo yarım saattir bekliyorum ama sonuç yok @farurhenho slifer 5 yıl önce
    • Bilgisayarına USB'li bir aygıt takılı mı? Mouse, klavye, flash disk falan.. @slifer omercik 5 yıl önce
    • evet öyle. o aygıtı çıkarmalımıyım ? mouse klavye usb ile takılı @farurhenho slifer 5 yıl önce
    • Evet yüksek ihtimalle o aygıtlar takıldığı olduğu için sorun yaşıyorsun. Çünkü ben de bu sorunu çok kez yaşadım. Flash disk takılı olduğu zaman disk yönetimi ve diskpart hiçbir şekilde açamıyorum. Bir de öyle dene bakalım @slifer omercik 5 yıl önce
    • flash diski çıkardım yine olmadı klavye ve mouseu çıkarırsam nasıl yazıcam :D @farurhenho slifer 5 yıl önce
    • İstersen bilgisayarına Teamviewer'dan bağlanıp bi bakayım tam olarak @slifer omercik 5 yıl önce
    • şu an teamviewer yüklü değil uzun sürmeyecekse yükleyebilirim @farurhenho slifer 5 yıl önce
    • Sadece kısa bi kontrol edeceğim, https://teamviewer.com sitesinden yükleyebilirsin çok sürmez @slifer omercik 5 yıl önce

    Büyük ihtimalle sabit diskin problemli.

    CHKDSK taraması yapılır:

    Disk bölümlerini (bilhassa C.'yi ama varsa diğer bölümleride) /f ve /r komutlarıyla tara ( chkdsk c: /f /r ve varsa chkdsk d: /f /r gibi ).

    CHKDSK taraması nasıl yapılır:

    Yönetici yetkisi ile cmd (komut istemi) açılır ve chkdsk komutu yazılarak enter'lenir. Çikan y/n sorusuna y cevabı yazılarak yine enter'lenir.

    Taramalar oldukça uzun sürer, sabırla sonuna kadar beklenmelidir (Bazan taramadaki ilerleme takılır gibi uzunca bir süre aynı %'de de kalabilir. Hiç meraklanmayın ve sabırla beklemeye devam edin. Eninde sonunda tarama kaldığı yerden devam edecek ve sonuçlanacaktır.).

    Problem devam ederse deneme için başka bir sabit disk ararsın, bulabilirsen onunlada denersin.

    Daha sonrada önce PC'ye bir format atmayı denersin. Bu yapılırken varsa disk bölümleri kaldırılmalı, sabit disk tamamen sıfırlanmalıdır (Sil ve yeniden oluştur. Eğer istiyorsan disk bölümlendirmesinide yeniden yap). Daha sonuç alıcı olmak için bu yapılmalıdır.

    Yine düzelme sağlanamazsa en son çözüm yolu olarak sabit diski değiştirirsin..

    Not: Daha önce BIOS'ta bir değişiklik yaptıysan o değişiklikleri geri alırsın. Bu, BIOS'ta default (varsayılan) ayarlara dönülerekte yapılabilir (Bunu BIOS ekranı açıkken önce f9 ve enter daha sonrada f10 ve enter tuşlayarakta yapabilirsin)..

    temmuz temmuz (12505)