Diskpart açılmıyor

0

CMD'yi yönetici olarak veya normal olarak açtıktan sonra diskpart yazdığımda sonrasında hiçbir şey yapamıyorum. Birkaç dakika boyunca bekledikten sonra diskpart açılmıyor.

Sorunun resmi şöyle:

diskpart açılmıyor

slifer slifer (1)
10 ay önce sordu

Toplam 2 Cevap


0

Diskpart'ı farklı şekillerde açmayı deneyin. Mesela bilgisayarın arama kutusuna diskpart.exe yazıp enter tuşuna basarak açın. Ya da Yerel Disk C:\Windows\System32'ye girin ve buradan diskpart dosyasını bulup öyle çalıştırın.

farurhenho farurhenho (8803)
10 ay önce cevaplandı

 • malesef işe yaramadı :( yine aynı sorun slifer 10 ay önce
 • CMD'yi yönetici olarak açıp sfc /scannow komutunu girin. Sistem dosyalarında bi bozukluk meydana gelmiş olabilir. @slifer farurhenho 10 ay önce
 • o da olmadı :/ çıldırıcam sadece diskimin mbr mi gpt mi olduğunu öğrenmek istiyordum @farurhenho slifer 10 ay önce
 • win 7 kullanıyorum disk yönetimine girdiğim zaman sol altta sanal disk hizmetine bağlanıyor yazıyo yarım saattir bekliyorum ama sonuç yok @farurhenho slifer 10 ay önce
 • Bilgisayarına USB'li bir aygıt takılı mı? Mouse, klavye, flash disk falan.. @slifer farurhenho 10 ay önce
 • evet öyle. o aygıtı çıkarmalımıyım ? mouse klavye usb ile takılı @farurhenho slifer 10 ay önce
 • Evet yüksek ihtimalle o aygıtlar takıldığı olduğu için sorun yaşıyorsun. Çünkü ben de bu sorunu çok kez yaşadım. Flash disk takılı olduğu zaman disk yönetimi ve diskpart hiçbir şekilde açamıyorum. Bir de öyle dene bakalım @slifer farurhenho 10 ay önce
 • flash diski çıkardım yine olmadı klavye ve mouseu çıkarırsam nasıl yazıcam :D @farurhenho slifer 10 ay önce
 • İstersen bilgisayarına Teamviewer'dan bağlanıp bi bakayım tam olarak @slifer farurhenho 10 ay önce
 • şu an teamviewer yüklü değil uzun sürmeyecekse yükleyebilirim @farurhenho slifer 10 ay önce
 • Sadece kısa bi kontrol edeceğim, https://teamviewer.com sitesinden yükleyebilirsin çok sürmez @slifer farurhenho 10 ay önce

0

Büyük ihtimalle sabit diskin problemli.

CHKDSK taraması yapılır:

Disk bölümlerini (bilhassa C.'yi ama varsa diğer bölümleride) /f ve /r komutlarıyla tara ( chkdsk c: /f /r ve varsa chkdsk d: /f /r gibi ).

CHKDSK taraması nasıl yapılır:

Yönetici yetkisi ile cmd (komut istemi) açılır ve chkdsk komutu yazılarak enter'lenir. Çikan y/n sorusuna y cevabı yazılarak yine enter'lenir.

Taramalar oldukça uzun sürer, sabırla sonuna kadar beklenmelidir (Bazan taramadaki ilerleme takılır gibi uzunca bir süre aynı %'de de kalabilir. Hiç meraklanmayın ve sabırla beklemeye devam edin. Eninde sonunda tarama kaldığı yerden devam edecek ve sonuçlanacaktır.).

Problem devam ederse deneme için başka bir sabit disk ararsın, bulabilirsen onunlada denersin.

Daha sonrada önce PC'ye bir format atmayı denersin. Bu yapılırken varsa disk bölümleri kaldırılmalı, sabit disk tamamen sıfırlanmalıdır (Sil ve yeniden oluştur. Eğer istiyorsan disk bölümlendirmesinide yeniden yap). Daha sonuç alıcı olmak için bu yapılmalıdır.

Yine düzelme sağlanamazsa en son çözüm yolu olarak sabit diski değiştirirsin..

Not: Daha önce BIOS'ta bir değişiklik yaptıysan o değişiklikleri geri alırsın. Bu, BIOS'ta default (varsayılan) ayarlara dönülerekte yapılabilir (Bunu BIOS ekranı açıkken önce f9 ve enter daha sonrada f10 ve enter tuşlayarakta yapabilirsin)..

temmuz temmuz (12457)
10 ay önce cevaplandı

üyelik gerektirir

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol