dizi oluşturma akış şeması

30 elemanlı bir dizi tanımlayın bu diziye 0-1000 arası rasgele sayılar atayın ardından sayıların en küçüğünü bulan program

kelebek kelebek (1)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Şu kod işini görecektir;

    Ben Form1_Load içine yazdım. Sen kendine uygun gelen yere uyarlarsın.

    int enKucuk; //En küçük değeri tutacak değişkenimizi tanımladık ancak daha değer almadı.

            private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
            {
                int[] dizim = new int[30]; //Dizimizi tanımladık
                Random rnd = new Random(); //Rasgele Sayımızı oluşturuyoruz.
                for (int x = 0; x < 30; x++) //Döngümüzü toplam 30 kere dönecek şekilde açtık.
                {
                    dizim[x] = rnd.Next(0, 1000); //Rasgele Sayımızı verdik.

                    //Burada ilk elemanı en küçük olarak kabul ediyoruz
                    if (x == 0)
                        enKucuk = dizim[x];

                    //Eğer sayımız enkucuk değerinden küçük ise verimizi güncelliyoruz.
                    if (dizim[x] < enKucuk)
                    {
                      enKucuk = dizim[x];
                    }

                MessageBox.Show("En küçük Sayı :"+enKucuk.ToString()); //Sonucu mesaj olarak göster

    Ahmetcanoral Ahmetcanoral (51)