Dizüstü bilgisayar fan sesi sorunu ? Fandan sesler geliyor, nasıl çözerim?

Bilgisayarı ilk açtığımda veya biraz işlem yaptığımda fandan tıkır tıkır sanki biyere takılıyomus gibi ses geliyor . fakat fanın dönme hızı arttıgında bu sorun ortadan kalkıyor . daha net söylemek gerekirse fan hızı %20 lerde ses cıkartıyor . sebebı ne olabilir. fana bakmak için komple sökmek gerekiyormuş videolarını izledim . Dell İnspiron 15 3000 series 3542

blackheaven blackheaven (728)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Fanınız ses çıkartıyorsa fanın içine bir şey kaçmış olabilir.Yada fan zamanla aşındığından yağsız kalma gibi bir durumda oluşmuş olabilir.Çözüm olarak sizin de dediğiniz gibi içini açmaz gerekecek.Bazı notebookların fan kısmına arkadaki birkaç vida söküldükten sonra kapağı kaldırarak ulaşabiliyorsunuz.Ancak yeni seri notebooklarda bu iş çok zorlaşmış durumda.Fana ulaşmak için notebook u komple sökmek gerekebiliyor.Daha önce asus marka yeni sayılabilecek bir notebook'un içini açmıştım fan temizleme işlemi için.YouTube üzerinden bir video yardımı ile baka baka açtım.Fanı açmak için neredeyse tüm notebook'u sökmek zorunda kaldım anakarta varıncaya kadar.Bu işlem 1 saati bile geçebiliyor ilk kez yaptığınızda.Kendinize güveniyorsanız nasıl sökülür videoları yardımıyla bakarak açabilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    8 yıl önce cevaplandı

    • leptop 1 yıllık. toz birikiminin ses yapma olasılığı varmı ? birşey kaçma ihtimali 0 denecek kadar az gözüm gibi bakıyorum :) açıkçası bunun için garantiye vermeyede korkuyorum . blackheaven 8 yıl önce
    • Toz yüzünden ses çıkaracağını pek sanmam.Daha çok içine bir parça kaçmıştır veya fanda bir sorun meydana gelmiştir.Ses çıkardığına göre mutlaka birşey vardır.Garantisi varsa verilerinizi yedekledikten sonra verebilirsiniz aslında.Sorun fanda ise yenisi ile değişim yapacaklardır. ismailsarp 8 yıl önce
    • Anladım görüşleriniz için teşekkür ederim :) blackheaven 8 yıl önce
    • Rica ederim :) ismailsarp 8 yıl önce