Dizüstü Bİlgisayarı Nasıl Şarj Etmeli

Dizüstü bilgisayarımı bataryasını tam doldurduktan sonra sürekli şarja takılı şekilde kullanıyorum.

 Bu kullanım şekli doğru mu, en doğru kullanım şekli nedir neden?

mutecessis mutecessis (216)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bununla alakalı olarak değişik fikirler mevcut ve herkes kendi fikrinin doğru olduğunu iddia etmekte. Ve genel fikre göre bataryayı devamlı veya uzun süreli şarjda bırakmak bataryanın kullanım ömrünün daha hızlı tükenmesine yol açıyor. Fakat benim kişisel tecrübelerime göre bu tam doğru değil. Ben laptopları evde daima şarj halindeyken kullanırım ve bu yüzden laptop bataryalarında hızlı ömür tükenmsine şahit olmadım, böyle bir gözlemim olmadı. Fakat laptop kapalı haldeyken sürekli şarjdada bırakılmamalı, prize takılı olmadağı durumlardada şarj adaptörü laptopta uzun süreli bağlı kalmamalı (Kullanılmadığı halde sürekli şajda kalması bataryanın dolum hücrelerine zarar verebilir ve laptopun kullanılmadığı hallerde uzun süreli elektrik bağlantısı olmadan şarj adaptörünün laptopa takılı olması bataryanın azda olsa deşarj olmasına yol açar).

    Yani benim tecrübelerime göre laptop kullanım esnasında sürekli şarjda kalabilir. Fakat laptop bataryaları birkaç haftada bir (ayda birde olabilir) mutlaka tam deşarj olabilecek şekilde kullanılmalıdır (Tam deşarjdan kasıt % 7-8 civarı'dır. Yoksa tam sıfırlamak değildir. Tam sıfırlamak bataryanın dolum hücrelerini bozar, bataryayı kullanılmaz hale getirir.).

    Bataryanın birkaç haftada bir başaltılana kadar kullanılması hem batarya şarj fonksiyonlarının tembelleşmesini önler hemde bataryanın kalibrasyonunu sağlar (Kalibrasyon kalan kullanım göstergesinin doğru ve sağlıklı göstermesi için gereklidir).

    Konu ile alakalı tecrübelerimi ve bu tecrübelere bağlı olarak görüşlerimi/fikirlerimi belirttim ama yinede bunların bataryanın kalitesine ve özelliklerine göre farklılıklar gösterebileceğini düşünüyorum. Buda göz önüne alınmalıdır.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • "Fakat laptop bataryaları birkaç haftada bir (ayda birde olabilir) mutlaka tam deşarj olabilecek şekilde kullanılmalıdır (Tam deşarjdan kasıt % 7-8 civarı'dır. Yoksa tam sıfırlamak değildir." peki bunu yaparken bilgisayarın bataryası tam dolana kadar bilgisayarı kullanmamak mı gerekir. @temmuz mutecessis 6 yıl önce
    • Deşarj şarjın karşıtıdır yani boşaltmak.. Bilgisayarın bataryası dolana kadar değil boşalana kadar şeklinde sorulmalıydı ama elbette boşalması için kullanılmalı :) @mutecessis temmuz 6 yıl önce
    • :) :) yanlış anlaşılma olmuş düzelteyim bilgisayarı deşarj ettikten sonra batarya tekrar tam dolana kadar bilgisayarı hiç kullanmamak mı gerekir @temmuz mutecessis 6 yıl önce
    • Hayır, öyle birşey yok. Elbette kullanabilirsin :) @mutecessis temmuz 6 yıl önce
    • Peki sıkıntı yok :) @temmuz mutecessis 6 yıl önce

    Şarz aletinin sürekl takılı olması bataryanın ömrünü azaltığı söyleniyor benim laptop 6 yıllık filan daha hiç şarz aletini çıkarmadım sürekli takılı bataryada bir sorun olmadı demeki bir sorun olmuyor

    candan candan (4301)
    6 yıl önce cevaplandı

    • İlk aldığınızda tam şarj ile ne kadar dayanıyordu ileriki yıllarda ne kadar dayanmaya başladı test ettiniz mi @candan mutecessis 6 yıl önce
    • bazen elektirikler kesiliyor ilk zamanlardada 2 saat gidiyordu şimdide aynı candan 6 yıl önce
    • Bu son laptop'um ilk alındığında 3,5-4 saat falandı. Laptopumu aldığımın üzerinden birbuçuk sene civarı bir zaman geçti ve batarya kullanım süresinde çok bir fark olmadı :) @mutecessis temmuz 6 yıl önce
    • ne güzel anladım mutecessis 6 yıl önce
    • :) @mutecessis temmuz 6 yıl önce