Dizüstü bilgisayarım kilitlenip kalıyor ve hiçbir şeye tepki vermiyor. Ne yapmam gerek?

Bilgisayarım bir anda kitleniyor ve hiçbir şey tepki vermiyor. Power tuşuna basılı tutup kapatıp tekrar açıyorum. Örneğin kilitlendiği sırada denedim Capslock ve Numlock tuşlarına basıyorum onların bile ışığı yanıp sönmüyor o kadar tepkisiz kalıyor bilgisayar. Sadece ekran olduğu gibi duruyor başka hiçbir şey yapamıyorum.

Tesadüf mü bilmiyorum özellikle ders videoları izlediğim bir sitede yaşıyorum son 1 haftadır.Mesela sağ tıkladım bir kez yanlışlıkla kitlendi bilgisayar. Sordum ama aynı sorun yaşayan görmedim aynı sitede tek bende. Sağ tık yapınca kitleniyor mesela videonun üzerine. Bunun dışında bir kez de youtubeden başka bir siteye geçmek için sekmeye tıklayınca kilitlendi bilgisayar. Oyunları yüksek ayarlarda oynuyorum oyunlarda hiçbir sorun FPS kaybı gibi şeyler yaşamadım.

Önemli noktalar ve denediğim şeyler;

  • Laptopu alalı 1 ay oldu gayet performanslı bir cihaz
  • Win10 pro kullanıyorum işletim sistemim SSD üzerine kurulu
  • Tam tarama yaptırdım defenderden sorun çıkmadı
  • Windows update güncel durumda
  • Ram 16 gb, 5 adet aynı anda 4K video açıp test ettim herhangi bir kitlenme olmadı.(Total chrome üstünde 10 sekme açıktı)
  • Farklı tarayıcıda da aynı problemi yaşadım (aynı sitede)
  • CMD sistem taraması yaptım sorun yok (sfc /scannow)
  • Sitem geri yükleme yaptım sorun devam ediyor
  • Bilgisayara tam bir donanım taraması yaptırdım tüm testlerden sorunsuzca geçti
  • Isı değerleri normal, stres testi yaptım bir donma olmadı ısı normal düzeyde (3 dk test 63 dereceyi geçmedi sıcaklık)
  • Chromede kullandığım herhangi bir eklenti yok
  • Ekran kartı sürücülerim güncel, hatta geçen bir güncelleme daha geldi onu yaptım ama sorun devam ediyor.
  • Ana ekran kartım Nvidia diğeri AMD

Ekran donup kalınca Ekran kartından olduğunu düşünmüştüm ama donunca Capslock, Numlock gibi tuşlarında ışığını yakıp kapatamamam anakart, işlemci gibi donanımlardan şüphelendirdi. Artık her şeyi denedim hiçbir şekilde çözemedim ve buraya danışmaya karar verdim. Sorunumu bütün detaylarıyla yazdım lütfen yardımcı olur musunuz?

bcaggul bcaggul (117)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Ekran kartını DDU ile sil ve tekrardan yükle.

    Ekran kartını silip kurduktan sonra Visual C++'ı indir ve kur.

    ​​​​​​​

    Not: Bu adımları denemene rağmen halen daha sorunun devam ediyorsa bana yazarsan sevinirim.

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkürler ama sorun devam ediyor. bcaggul 3 yıl önce

    Donanımsal arıza var muhtemelen. Çünkü zaten yazılımsal olacak yapılabilecek her şey'i yapmışsın format hariç, format atıp sorun devam ediyor mu etmiyor mu öğrenmen lazım. Laptop marka model nedir? Monster gibi geldi bana.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • HP Pavilion - 15-ec1014nt, az önce mavi ekran aldım aynı sronu yaşarken durdurma kodu : DPC Watchdog Violation bcaggul 3 yıl önce
    • Minidump dosyasını atar mısın? @bcaggul hydra 3 yıl önce
    • Merhaba, format attım kökten çözeyim diye ama sorun devam etmekte bcaggul 3 yıl önce
    • Mavi ekran alırsan minidump dosyasını buraya at, sorunu belki bulabiliriz @bcaggul hydra 3 yıl önce