Dizüstü bilgisayarım pili artık değiştirmelisiniz uyarısı veriyor

Bilgisayarmımın bataryasının ömrü tükendi ve çok ısınıyor.

Teknik iki bilgi rica ediyorum sizden dilerim mümkündür ... Laptopun bataryası yıprandı ve artık değiştir diye uyarı veriyor . Ben sürekli batarya laptopa takılı olarak kullanmaktayım böyle daha iyi olacağını duydum araştırmalarımda, ani bir elektrik kesintisi durumunda bilgisayar ani kapanmaz bataryadan güç alır ve kolay zarar görmezmiş . Banada akla yatkın geldi, fakat yinede bu ne kadar doğru hep bir soru işareti var kafamda . Buna bağlı olarak asıl sorum şu bataryam yıprandığı için artık bilgisayarım elektriğe takılı olduğu halde çok çabuk ısınıp ani kapanmalar oluyor bu çoğunlukla internette video ve oyun oynarken oluyor, ve soğumadan açmıyorum tabi. Bataryayı en kısa zamanda değiştiricem fakat değiştirene kadar bataryayı çıkarıp ta kullansam bilgisayara sizce bir zararı olur mu ? Ani elektik kesintisi bilgisayara zarar verir mi ?

Lütfen bana bu konuda yardımcı olabilirseniz yine çok memnun olurum....

Dilerim olabilirsiniz.... iyi çalışmalar

mat7 mat7 (336)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Çok   çok   teşekkür  ediyorum  cevaplarınız   çok  aklıma  yattı   ve   faydalı   oldu  sağolun  var   olun ...

    Tavsiyenizi   deneyip  yine  buradan  paylaşacağım  sizinle   ...  Saygılar   iyi   çalışmalar .

    mat7 mat7 (336)
    9 yıl önce cevaplandı

      Merhaba sorularınıza tek tek cevap vermeye çalışayım.

      Bilgisayarınızın bataryası artık ömrünü tamamladıysa, bilgisayarınızdan çıkartabilirsiniz.  Ömrünü tamamlamaktan kastım, uyarı dışında, bilgisayarın adaptörünü prizden çektiğiniz anda batarya devreye girmiyor de doğrudan kapanıyorsa artık o bataryanın takılı olmasının bir anlamı yoktur.

      Sadece uyarı alıyor ve bir kaç dakikada olsa bilgisayarın kapanmasına engel oluyorsa bilgisayarınızda takılı olmasında fayda var.

      Laptop bataryasını takılı olarak kullanmak mantıklı bir davranış. Bilinenin aksine bataryayı çıkartarak çalışmak çok doğru bir davranış değil. Yeni sistemlerde prize tqakılıysa zaten bataryayı kullanmıyor böylelikle pilin ömrünün azalma süreci normal döngüsünde seyrediyor.

      Ani kapanmalar, elektrik kesintileri, bilgisayarın özellikle sabitdiskine ve dosya sistemine zarar verir. Bu sebepten mümkün olduğunda buna engel olmaya çalışın.

      Laptopun artık ısıyor olması batarya ile alakalı değildir. Zamanla laptop içindeki aktif soğutucular , fan gibi,

      devir kaybına ugrarlar.  Örneğin dakikaka 1000 tur atıyorsa bu devir zamanla azalır.  Bu da soğutma görevini iyi yapamamasına yol açar.

      Yaz aylarında sıcak günler ısı sorunları artar.  Ortam ısının artması laptopunda ısısının yükselmesi anlamına gelir.

      Mümkünse ortam ısınını düşürmek, laptopu altı hava alacak şekilde kullanmak (bir şekilde altını yükselterek),  veya harici laptop sogutucu almak çözüm olabilir.

      Yeni bir pil almak sorunlarınızı hafifletebilir. En azından pil kaynaklı ani kapanmaların önüne geçmil olabilirsiniz.

      Pili değiştirmeden, pili çıkartın ve bir müddet pilsiz çalışın. Sorunlarınızda bir değişme oluyor mu bunu kontrol edin.

      Doğrudan pilin ömrü ve düzgün çalışması arasında bir bağlantı yok.

      Fakat şöyle bir durum söz konusu olabilir ömrü azalan piller daha zor şarj olur. Bu durumda da pilin yani bataryanın aşırı ısınması söz konusu olabilir. Bu da doğal olarak dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınmasına sebep olabilir.

      Söyldiğim gibi bir müddet pili çıkartın ve bu şekilde kullanın sorunlarınızda azalma olursa yeni bir batarya alın.

      hakan hakan (15394)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Pardon bu soruma ( Batarya fişi takılı olmadığında en fazla 5 dakika dayanıyor , yinede çıkarmam gerekirmi ?) zaten cevap vermişsiniz ( Sadece uyarı alıyor ve bir kaç dakikada olsa bilgisayarın kapanmasına engel oluyorsa bilgisayarınızda takılı olmasında fayda var. ) diyerek dikkatimden kaçmış kusura bakmayın lütfen . Batarya fişi takılı olmadığında en fazla 5 dakika dayanıyor , yinede çıkarmam gerekirmi ?) Peki ben bataryayı değiştirirsem bu ani kapanmalarına, fazla ısınmamasına , fanların biraz daha iyi soğutmasına hiç bir faydası olmazmı sizce ? Çünkü şuda var bu ani kapanmalar batarya değiştir uyarısı vermeye başladığından beri olmaya başladı yani fanların iyi çalışmamasına engel olabilimi eskimiş batarya ?.... mat7 9 yıl önce
      • Cevabıma ilave satırlar ekledim. Dilerim faydası olur. hakan 9 yıl önce
      • Merhaba tavsiyenizi denedim Hakan bey , bataryasız kullandım ve maalesef yine bir süre sonra kapandı . Anlaşılan bataryayı hemen değiştirmemekle çok büyük hata ettim ... Bilgisayarın fanlarınıda yıprattım ... Bu durumu yeni yaşayanlara benden ders olsun diye yazıyorum özellikle eskiyen bataryalarını hemen değiştirsinler ... Tekrar teşekkürler Hakan bey ... mat7 9 yıl önce

      Senin sisteminin aniden kapanmasında pil ömrünün tamamlanmış olmasının hiç bir rolü yok. Büyük ihtimalle (başka ihtimallerde var) işlemcin aşırı ısındığı için böyle oluyor. Biraz tecrübeli birinden işlemcini çıkartarak kontrol etmesini gerekirse işlemciye soğutucu macun tatbik etmesini iste. Soğutucu macun, hemen bütün bilgisayar teknik servislerinde ve teknoloji mağazalarında satılmaktadır. İnternet mağazalarındanda sipariş verilebilir. İşlemci kontrol için laptop kapağı açıldığında havalandırma delikleride temizlenmelidir.

      Pil kullanımına gelince; fişe takılı halde kullanmaya devam edebilirsin ancak bir-iki ayda bir pil boşalana kadar (% 10'lara düşene kadar) fişe takılmadan kullanılmasında fayda vardır. Teknik servislerde bu tavsiyede bulunurlar. Bu kullanma şekli, pilinin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

      temmuz temmuz (12505)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Merhaba teşekkürler cevabınıza . Bu konuda epeyce araştırma yaptım ve şuana kadar edindiğim bilgilere göre yaşadığm sorunu değerlendirdiğimde benim sorunum hem pille alakalı hem içindeki soğutucuların yıpranıp yeteri kadar soğutmamasıyla alakalı . Pille alakalı diyorum çünkü sağ at köşedeki pil simgesine tıkladığımda şu uyarı çıkıyor ( Piil değiştirmeniz yararlı olabilir . Pilinizle ilgi bir sorun olduğundan bilgisayarınız beklenmeyen bir şekilde aniden kapanabilir . ) dolayısıyla bu uyarı bu yüzdende oluyor .. Fakat aynı zamanda bilgisayarın içindeki soğutucu pervanelerinde dolayıda gerçekleşiyor bu ani kapanmalar bunuda şuradan anlıyorum özellikle hava sıcak olduğunda ve oyun oynandığında ve bir video izlerken içindeki soğutucu hem daha çok ve ses çıkararak çalışıyor ve yan taraftaki soğutucu delikleri aşırı ısınıyor aynı anda maus bölümüde çok ısınıyor . Fakat örneğin şu havalarda ve helede hiç oyun veya video izlemezsem yazı vaya bir konuda araştırma sırasında gayet normal çalışıyor ve hiç aşırı ısınma olmuyor . Bu konuda iki aklıma yatan bilgi öğrendim öğrendiğime göre zamanla içindeki soğutucu pervaneleri tozdan performansı düşüyouş arada temizlenmesi gerekiyormuş sizinde belirtmek istediğiniz bu anladığım kadarıyla , Macun olayın şimdi öğrendim sizden . Bilgisayarın altını açıp soğutucunun pervanelerini temizlemek istedim fakat benim leptopun altındaki kapağı bütün ve benim kolay çıkarabileceğim durumda değil bu yüzden bir servis veya iyi bilene yaptırmam gerek . Bu arada macunuda yaptırırım . İkinci öğrendiğimde şu yıpranmış pil yüzünden soğutucu daha çok çalışma gereği duyuyor fakat daha çok çalışmaya gücü yetmiyormuş . Bu ne kadar doğru bilemiyorum fakat pilimin yıpranmasında ve verdiği uyarıdan dolayı çok mantıksız gelmedi açıkçası . Tekrar teşekkürler yardımcı olduğunuz için . İyi çalışmalar . Kolay gelsin . mat7 9 yıl önce
      • Bilgisayara fazla yüklendiğinde (oyun oynarken, grafik işlemleri yaparken vb.) fanların devreye girerek çalışmaları normal. Sen benim dediğimi dinle, işlemcin normalden fazla ısınıyor ve yanmaması için kendini sonlandırıyor. Bu oluncada bilgisayar kapanıyor. Kendin birşey yapma çünkü tecrüben yeterli değil, bu belli oluyor. Ya yeterince tecrübeli birine yada teknik servise yaptır. Dediğim gibi, önce işlemcinin soğutucu macunu değiştirilmeli ve laptopun havalandırma filitreleri temizlenmeli. Fanlarda kapak açılmışken temizlenebilir (Ulaşabildiğin ölçüde). Laptoplarda fanlar desktop kasalardaki gibi fazla tozlanmaz. Soğutucuların yıprantığından söz etmektesinki böyle birşey hiç olmaz. Zira soğutucu aksamlar metaliktir. Yerinden oynama, kayma vb bir durum olmadıktan sonra birşey olmaz (Yerinden oynama, kayma ihtimalide pek zayıftır. Ancak darbe alırsa, laptop düşerse falan belki..). Sen 20 senelik tecrübeye kulak ver. :-) temmuz 9 yıl önce
      • Senin problemin garanti kapsamındadır. Eğer garanti süren dolmadıysa yetkili servise götür/gönder; ücret almadan gerekeni yapacaklardır (Isınma ve kapanma için.. Batarya konusu farklı.. Bunun için üreticiler genellikle ve sadece 6 ay garanti veriyorlar. Altı ay sonrası ise batarya ücretli..). temmuz 9 yıl önce
      • :) Elbetteki işlemci çıkarıp macun atacak kadar tecrübem yok . Ben sadece topladığın bilgilere göre değerlendirme yapıyorum ve bu konularda burada sizler bana fazlasıyla yardımcı oluyorsunuz sağ olun . Servise gittiğimde dediklerinizi ileticem kuşkunuz olmasın . 20 yıllık tecrubeye kulak verilir elbette . Teşekkürler iyi çalışmalar . mat7 9 yıl önce
      • :-) temmuz 9 yıl önce
      • Maalesef garantim biteli 1 yılı geçti . Önemli değil paraylada yaptırım . mat7 9 yıl önce