Dizüstü bilgisayarımda FN Kısayol tuşunu yön tuşları üstündeki kısayollar ile kullanamıyorum.

Merhaba arkadaşlar
Asus X550VX Model Laptop kullanıyorum. Bundan bir ay kadar önce sorunsuz çalışan bilgisayarım (6-7 aylık falandı) bir akşam klavyesi ve touchpad'i çalışmaz şekilde açıldı. Ben de servise verdim laptopu, aradan 2 hafta geçtikten sonra geri geldi ve BIOS güncellemesi yapıldığı BIOS kaynaklı bir hata sebebiyle bu hale geldiği söylendi. Eve geldiğimde bilgisayar gayet iyi çalıştı lakin şu an FN kısayol tuşu ile yön tuşları üzerinde bulunan başlat, durdur, ileri ve geri sar tuşlarını kullanamıyorum. Ama diğer F1-F12 arası tüm FN kısayol tuşlarını kullanabiliyorum. Bunun üzerine baya araştırdım ettim, internette karşıma çıkan her türlü çözüm önerisini denedim. Driver sildim yeniden kurdum ama bir türlü çözemedim. Bu süreçte şunu fark ettim ama, ki oldukça ilginç, aygıt yöneticisi ekranda açık konumdayken bu bahsettiğim FN+Yön tuşları üzerindeki kısayollar çalışıyor ama aygıt yöneticisi simge durumunda küçültülünce tekrar çalışmamaya başlıyor. Ayrıca buna ek olarak bilgisayarımı ilk açtığım saniyelerde bu tuşlar çalışıyor. Örneğin; bilgisayar açılıyor hemen Spotify'a tıklıyorum ve FN+Aşağı yön tuşuna bastığımda müziği açıyor ama sonrasında kullanamıyorum. O yüzden aklıma BIOS kaynaklı bir sorun olduğu geliyor. BIOS'a girdiğim zaman bu tuşlarla ilgili en küçük bir ayar bulamıyorum. Gerçekten ne yapacağıma dair bir fikir kalmadı aklımda. Eğer çözüm önerileriniz varsa lütfen yardımcı olun.
Şimdiden teşekkür ederim, iyi forumlar.

marvelous marvelous (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayarınızda C:\Program Files (x86)\ASUS\ATK Package\ATK Hotkey\HControl.exe yolundaki HControl.exe dosyasına çift tıklayıp Fn tuşunu tekrar deneyin.

    HControl.exe yoksa ATKPackage sürücüsünü indirmelisiniz.

    Hala aynıysa teknik servisle tekrar görüşün.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Dediğiniz yoldaki uygulamayı çalıştırmayı denedim lakin tıkladıktan sonra evet hayır kısmından başka herhangi bir şey olmuyor. Sürücü güncellemeyi de denedim, kurulum sırasında çalışıyor yön tuşlarındaki kısayollar da ama kurulum bitip laptop yeniden başlatılınca tekrar çalışmamaya başlıyor. İşin en garip yanı bu; o sürücüyle ilgili herhangi bir şey mesela driver güncelleme programı açıkken tuşlar çalışıyor veya sizin önerdiğiniz güncellemeyi ASUS'un sitesinden indirip kurarken çalışıyor. Ek olarak aygıt yöneticisi ekranda açıkken çalışıyorlar. Ama kapattığım zaman onları çalışmıyorlar. Cidden çok sinir bozucu bir sorun bu. marvelous 6 yıl önce
    • Anladım, gerçekten çok sinir bozucu ve bir o kadarda ilginç bir durum. Benim tavsiyem BIOS veya başka bir yere müdahelede bulunmadan teknik servisle tekrar iletişime geçin omercik 6 yıl önce

    Bir hafta kadar öncesi servisten gelmişti ve problem düzelmiş görülüyordu diyorsun. Bu halde ilk olarak Sistem Geri Yüklemeyi denemeliydin:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    Bundan sonrada;

    Virüs ve zararlı yazılımları temizlemek faydalı olabilir:

    Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    AdwCleaner nedir.nasıl kullanılır? (tıkla)

    Sistemde yüklü antivirüs programıyla taramada yapılmalıdır.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Bilgisayarım tamamen temiz virüs açısından falan sorun yok o konuda taramaları yaptım. Bilgisayar düzelmişti dediğim klavye ve touchpad hatası giderilmişti. Bilgisayar formatlı geldi ve ben de gerekli sürücü güncellemeleri falan filan yaptım, sonrasında Spotify kurdum ve müziği kontrol ettiğim tuşların çalışmadığını o zaman fark ettim. Laptop servise gitmeden önce çalışıyordu yön tuşları üstündeki kısayollar. marvelous 6 yıl önce
    • Sistem Geri Yüklemesi yap demiştim, denedinmi? Bir hafta öncesine veya sistemin ve FN tuşlarının düzgün çalıştığı daha eski tarihlere.. @marvelous temmuz 6 yıl önce