DNS kaydı oluşturma

Merhaba, Bende bir virtual dedicated server var. Buna sistemi kurdum fakat sıkıntı şu ki onu host olarak kullanıp yayınlayamıyorum. NS leri oluşturma konusunda bilgisi olan var mı

enoua enoua (108)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows sunucuda DNS hizmetini yüklediyseniz kullanıma hazır demektir. Bundan sonra yapmanız gereken Nameserver'ları alan adı sağlayıcınızdan (nic.tr, godaddy, networktsolutions vb.) kayıt ettirmek.

    Örnegin sizin uzmanim.net olarak alan adınız var ve siz n1.uzmanim.net, ns2.uzmanim.net gibi DNS sunucu oluşturmak istiyorsunuz.

    Kendi sunucunuzda uzmanim.net ile ilgili kayıtları oluşturun ns1 ve ns2 için birer A kaydı (A record) oluşturun. Bunun için her ns sunucuya atayabileceğiniz ayrı iki IP adresine ihtiyacınız var.

    Daha sonra alan adı servis sağlayıcınızın paneline gidin.

    Alan adı servis sağlayıcı panelinde Register  a new DNS server gibi birer seçenek olmalı, bu alan adı sağlayıcınıza göre farklılık gösterir ama temel olarak aynıdır.

    Bu seçeneği tıkladığınızda karşınıza bir form gelir bu forma n1.uzmanim.net ve buna karşılık gelen ip adresini girmelisiniz.

    Bu işlemi elbette ns2 ve varsa diğer DNS sunucular için yapmalısınız.

    Böylelikle kendi DNS sunucularınızı üst dns sunucuya kayıt ettirmiş olacaksınız.

    Bu işlemden sonra alan adı sunucularınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

    alattin alattin (16984)