DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

Google Chrome kulanıyorum. Bazı sitelere bağlanmak isterken, örneğin google.com.tr gibi aşağıdaki gibi hata alıyorum:

Bu web sayfası kullanılamıyor

DNS araması başarısız olduğundan uzmanim.net ana makinesindeki sunucu bulunamadı. DNS, web sitesinin adını İnternet adresine çeviren bir web hizmetidir. Bu hata çoğunlukla İnternet erişiminin olmamasından veya hatalı yapılandırılmış ağdan kaynaklanır. Yanıt vermeyen bir DNS sunucusu ya da Google Chrome uygulamasının ağa erişmesini önleyen bir güvenlik duvarı da bu hataya yol açabilir.

Hata kodu: DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasının çözümü nedir?

cemkara cemkara (4215)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasının çözümü:

    Google Chrome internet tarayıcısı ile DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası alıyorsanız hatanin sebebi DNS sunuculardır.

    DNS sunucular uzmanim.net gibi alan adlarını 37.148.208.103 gibi ip adreslerine çeviren sunuculardır. Bilgisayarlar internet ortamında IP adresleri üzerinden iletişim kurarlar. IP adreslerinin akılda kalması kolay olmadığı için web sitelerine erişimde alan adları kullanılır(uzmanim.net gibi).

    DNS sunucular   Alan Adı > IP adresi dönüşümünü yapan hizmetlerdir.

    Google DNS sunucuları:
    8.8.8.8
    8.8.4.4  Ip adreslerine sahiptir. Eğer Google DNS sunucularını kullanıyor ve sunucularda geçici bir sorun yaşadıyda anlık olarak DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası alabilirsiniz.

    Bu hata süreklilik arz ediyorsa DNS sunucularınızı değiştirmeniz gerekecektir.

    Google DNS haricinde alternatif başka DNS sunucları aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

    En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir?

    cemkara cemkara (4215)