DNS sunucusu yanıt vermiyor

Windows 7 yüklü bilgisayarda internet bağlantısı normal görünüyor. Fakat sayfalar açılmıyor. Sorun giderme yapıldığında  DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası alınıyor.

Hata ekranı tam olarak şöyle:

Windows Ağ Tanılama

Sorun giderme tamamlandı

Sorun giderme bulunan tüm sorunlaro otomatik olarak onaramadı. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bulunan sorunlar

Bilgisayarınız doğru olarak yapılandırılmış görünmüyor, ancak ayıgt veya Algılandı kaynak (DNS Sunucusu) yanıt vermiyor.

Windows 7 DNS sunucu yanıt vermiyor hatasının çözümü nedir?

cemkara cemkara (4215)
9 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Windows 7 DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasını çözümü için aşağıdaki adımları kontrol edin.

    Windows Ağ Tanılama

    Sorun giderme tamamlandı

    Sorun giderme bulunan tüm sorunlaro otomatik olarak onaramadı. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

    Bulunan sorunlar

    Bilgisayarınız doğru olarak yapılandırılmış görünmüyor, ancak ayıgt veya Algılandı kaynak (DNS Sunucusu) yanıt vermiyor.

    Hatasının çözüm yolları:

    DNS sunucu, alan adlarını IP adreslerine çevirmeye yarayan sunucudur. Siz uzmanim.net yazdığınızda  DNS sunucu bu adresi 37.148.208.103 ip adresine çevirir. Tüm internet IP bazlı sistem üzerinden işlemektedir ve iletişimin temel çatısı IP adresleri üzerinden gerçekleşmektedir.

    Windows 7 işletim sisteminde DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası alıyorsanız bu hatanın bir kaç sebebi olabilir:

    • Ağ yapılandırmanızdaki DNS sunucu bilgisi hayalı olabilir.
    • Kullandığınız DNS sunucu hizmet dışı kalmış çalışmıyor olabilir.
    • Bilgisayarınızda DNS sunucu ile aranızdaki iletişimi kesen bir yazılım çalışıyor olabilir.

    Windows 7 DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası nasıl çözülür?

    Windows 7 DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasını çözmek için öncelikle sorunun sebebini tespi etmelisiniz.

    Hatayı çözmek için DNS sunucusu yanıt vermiyor  hatasını çözmek için şu adımları uygulayın:

    1. Bağlı olduğunuz ağa farklı bir cihaz ile bağlanın. Örneğin bir tablet veya cep telefonu ile. Eğer ağınız kablolu bir ağ ise başka bir bilgisayar ile bağlantıda sorun var mı yok mu kontrol edin.
    2. Eğer başka bir cihazda aynı şekilde DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası alıyorsa modeminizi kapatın ve açın. Sorun devam ediyorsa aşağıdaki aşamalara geçin.
    3. Eğer bir Firewall, antivirüs, İnternet Güvenlik  yazılımı kullanıyorsanız devre dışı bırakın.
    4. Bir VPN,Proxy yazılımı kullanıyorsanız devreden çıkartın.

    DNS sunucunuzu değiştirin:

    Bu işlemleri yapmanıza rağmen Windows 7'de DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası alıyorsanız DNS sunucunuzu değiştirin.  Ücretsiz pek çok DNS sunucu var. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz.

    En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir? adresinden bir DNS sunucu seçin.  Daha sonra

    Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir? linkinde anlatıldığı gibi DNS sunucunuzu değiştirin.

    DNS ön belleğini temizleyin:

    DNS ön belleğindeki hatalı veriler bazen Windows 7 işletim sisteminde DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasına sebep olabilir. Bu durumu düzeltmek için DNS sunucu ön belleğini temizlemelisiniz.

    1. Windows Tuşu ve R tuşuna basın.
    2. Çalıştır ekraı açılacaktır. Çalıştır ekranına CMD yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Windows 7 komut istemi satırına şu komutu yazın ve enter tuşuna basın:
      ipconfig /flushdns
    4. Daha sonra komut istemi satırından çıkın.
    5. Bilgisayarı yeniden başlatın.

    Internet bağlantınız düzgün mü kontrol edin:

    1. Windows Tuşu ve R tuşuna basın.
    2. Çalıştır ekraı açılacaktır. Çalıştır ekranına CMD yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Windows 7 komut istemi satırına şu komutu yazın ve enter tuşuna basın:
      ping 8.8.8.8
    4. Dört satır aynı işlem tekrar edilecek ve en alt satırda Gönderilen:4 Alınan:4 şeklinde bir rapor görmelisiniz. Eğer Gönderilen 4  Alınan 0 şeklinde ya da 4'den az görüyoranız internetinizde sorun var demektir.
    5. Adsl modeminizi kapatın ve açın.
    6. Kablosuz bağlanıyorsanız sinyal gücünün seviyesini kontrol edin. Düşük sinyal sevilerinde DNS sunucu yanıt vermeyebilir ve  DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası alabilirsiniz.

    Windows 7 DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasının çözümü için yapılabilecek işlemleri sırası ile yazdım. Dilerim birilerine yardımcı olacaktır.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

      İnternet kullanıci adı ve şifrenizi kontrol edin

      Ben kullanici adımdam emindim, sorunu çözmek için heryolu denedim ama olmadı en son müşteri hizmetlerini aradım bana kullanıcı adını yanlış girdiğimi söylediler.

      Hadi kolay gelsin

      karayel1905 karayel1905 (1)
      9 yıl önce cevaplandı

        Paket Gelen =4 , Giden = 0 , Kaybolan = 4 (%100 Kayıp ) diyor ne yapmam lazım

        tunnc tunnc (1)
        8 yıl önce cevaplandı

          "Paket Gelen =4 , Giden = 0 , Kaybolan = 4 (%100 Kayıp ) diyor ne yapmam lazım" yazmışsın ama @cemkara yapılması gerekenleri ayrıntılı olarak yazmış zaten. Bunları yaptınmı ve kontrol ettinmi (Ağdaki diğer cihazların internet bağlantıları nasıl gibi)?

          Hepsini yaptın ve gereken kontroller de tamam fakat yine problem devam ediyorsa Denetim Masası>Aygıt Yöneticisinden veya Ağ Paylaşım Merkezinden ağ bağdaştırıcını önce devre dışı bırak sonra yeniden etkinleştir (özelliklerden, sağ tuş menüsünden), birde öyle dene (Bence bu benzer problemlerde ilk olarak denenmesi gereken olmalıdır).

          Yine çözüm olmazsa sistem geri yüklemesi yapar, sistemi problem öncesi bir zamana, geri yükleme noktasına alırsın:

          Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

          temmuz temmuz (12505)