docm uzantısı nedir, docm uzantılı dosyalar nasıl açılır?

.docm uzantısı nedir?

.docm uzantılı dosyalar nasıl açılır?

.docm uzantılı dosyalar hangi program ile açılır?

murat murat (12492)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    .docm uzantısı nedir?

    .docm uzantısı Microsoft Word uygulamasına ait bir dosyadır. Normalde Microsoft Word ile oluşturulan belgeler .doc ya da .docx uzantısına sahip olur.
    .docm uzantısının içindeki M harfi makro anlamına gelir. Makrolar, Word belgesi içinde bazı işlemleri otomatik olarak yapmanızı sağlayan  ifadelerdir. Word belgesi içinde bir makro varsa .docm uzantısı ile kaydedilir.

    Makrolar, kötü amaçlar için kullanılabilir. Örneğin pek çok virüs Word içinde makrolara gizlenebilir. Makro kodları zararlı kodlar içerebilir.

    Bu sebtepten, Microsoft güvenlik sebebi ile Word 2007 ve sonraki sürümlerinde  .docm uzantısı diye yeni bir uzantı çıkardı.

    .docm uzantılı dosyalar nasıl açılır?

    .docm uzantılı dosyalar Microsoft Word programı ile açılabilir.  Microsoft Word 2007 ve üzeri sürümleri .docm dosyaları açabilir.

    Microsoft Word programımım yok. .docm dosyasını nasıl açabilirim?

    Eğer Word programınız yoksa Word görüntüleyici ile .docm dosyasını açabilirsiniz.
    Word görüntüleyici programını buradan indirebilirsiniz.

    Mail ile gelen .docm uzantılı dosyayı açmak tehlikeli mi?

    Eğer maili gönderen kişi tanıdık değilse .docm uzantılı dosyayı açmayın. .docm dosyası virüs içeriyor olabilir.  Özellikle son dönemlerde saldırganlar maillerine zararlı kodları .docm uzantılı olara ekliyorlar.

    Önemli Not:

    .docm dosyası makro içerdğinden virüslü olma ihtimali herzaman vardır. Bu sebepten bilinmeyen kaynaktan gelen .docm uzantılı dosyaları açmayın:

    murat murat (12492)