Donanım Uyumluluğu Nasıl Anlaşılır ?

1. Bilgisayar toplarken hangi parçanın hangi parçayla uyumlu olduğu nasıl anlaşılır ?

2. Hangi parçanın daha iyi / daha kaliteli olduğu nasıl anlaşılır ?

>> Detaylı olarak bilgisayar toplama ve donanım uyumluluğu hakkında bilgilendirebilir misiniz ?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    1 - ) Genellikle her parça birbirine uyumludur, eskiden RAM'ler işlemci seçerdi, AMD seçen RAM'ler var, hala piyasada geziyor bu RAM'ler. Örnek;

    Darboğaz denen illet var biliyorsundur, işlemcinin ekran kartını besleyememesi yada çeşitli sebeplerden dolayı oluşan bir şey, bilgisayar toplamada acemi olan kullanıcılar tüm parayı ekran kartına yatırıyor, mesela G4560 + RTX 2070Super gibi, yapan umarım yoktur ama böyle bir şey yaparsanız %100 darboğaz alırsınız ve performansınız aşırı düşer.

    Anakartınıza uygun işlemciyi buldutkan sonra gerisi kolay, hemen hemen tüm parçalar sistemle uyumlu olacaktır, anakartın boyutu ile kasanın boyutu aynı olmalı. Örnek;
    Benim sistem tavsiyesi adı altında tavsiye verdiğim konularda genellikle B450M S2H kullanırım, B450 ailesinin en düşük anakartı, düşük bütçelerde tercih ettiğim bir anakart, kendim de kullanmaktayım. Bu anakartın ismini aratalım internette ve kendi resmi sitesine gidip özellikler kısmına tıklayalım;

    Form Faktor kısmına gelelim ve burada ki b ilgilere göz atalım. Burada Anakartın Mikro ATX olduğu söyleniyor yani kasanızın en az Mikro ATX desteklemesi gerekiyor ki piyasadaki Tüm normal kasa'lar hemen hemen Mikro-ATX destekliyor. Hadi diyelim emin olamadınız bulduğunuz kasanın özelliklerine girelim. ( Örnek amaçlı Corsair Carbide Spec Delta )

    Bende kasası olduğu için kutuyada baktım ATX, Mikro ATX, Mini ITX anakartları desteklediği yazıyor. Mid Tower kasalar ATX, Mikro ATX, Mini ITX anakartları destekler yani şu an belirttiğim kasa ile anakart birbirine uyumlu. Yine emin olamazsanız bana sorabilirsiniz.

    İşlemci uyumluluğu AMD için basit AM4, AM3, AM2, AM2+ gibi işlemci soket türü var. İntel'de ise, LGA775, LGA771, LGA1151, LGA2011 gibi çok fazla işlemci soket türü var, intel neredeyse her işlemci çıkartmasına soket türü değiştiriyor ve bunun yüzünden insanlar yeni anakart almaya çalışıyor.

    Eğer aklında parçalar belli ise yazabilirsin uyumlu olup olmadığını söyleyebilirim, yukarıda anlattığım gibi anakart kasa uyumu, anakart işlemci uyumu dışında bir şey yok. Bir de güç kaynağının yetme meselesi var, 1660Super'li bir sisteme 300W PSU takarsanız sonuçlarına katlanmak zorundasınız, kötü sonuçlarına!

    2 - ) Güncel piyasada bütçeye göre iyi ekran kartı vardır, 2000 TL bütçesi olan adam Gider 1660 Super alır, RX570 ya da Rx580 vs almaz. Ya da sadece oyun amaçlı kullanacaksa i7 10700 yerine R5 3600 alır hemde bütçeden tasarruf etmiş olur. RX Serisinde sorun çok olduğunu biliyorum yazılım kaynaklı sorunlar ama baş ağrıtan sorunlar, ama performans olarak gayet güçlü bir seri, yazılım konusunda Nvidia mühendislerini örnek almaları gerekli.
    Piyasada kronik sorunlu SSD'ler ve PSU'lar çok ça yaygın bunlardan bir kaç tanesini yazayim;

    ADATA SU630-650

    • Ömür çabuk bitiyor.
    • Yazma-okuma hızı düşmesi.
    • Oyunlarda donma yapa(bilir)

    Sandisk SSD Plus 120 GB - 240 GB.
    480 GB modelinde sorun olmadığı biliniyor sorunlu olduğu ise 120 - 240 GB modelleri.

    • Yazma-okuma hızı düşmesi.

    Sadece 1 sorun var Sandisk'te, kullanan tüm kullanıcılarda sorunlu denk gelmeyebilir tamamen şans meselesi ve gelmesi yüksek bir olası, düşük bütçede tercih edilebilecek bir SSD, sadece yazma/okuma hızı düşüyor ama risk almak istemiyorsanız başka SSD'lere yönelebilirsiniz.

    James Donkey
    Başlı başına sorun olan Eşek James şu sorunlara sahip;

    • Uyum sorunu
    • BIOS'ta görünmeme, Windows'ta görünmeme/okumama sorunu.
    • Sağlık hızlı düşüyor.

    Sırf 3 yıl birebir değişim garantisi var diye almayın bu ürünü, uğraşırsınız, verileri kaydet, yeni SSD'ye aktar, yenisinde de sorun olursa tekrar gönder 20 gün bekle...

    PSU Olarak bir kaç tane kötü marka söyliyeceğim.
    Hadron, GameTech, GamePower, PowerBoost, Everest(RAMPAGE), Platoon, Markasız PSU ( Marka belirtilmeyen ), Eyfel. Aklıma gelmeyen bazı kaliteli markaların kötü modelleri var, aklıma geleni yazdım dahası da var ama bu kadar geldi.

    Daha anlatacaklarım var ama aklıma bunlar geldi.

    Anakart İşlemci uyumluluğu ;

    Anakaratın işlemciyle uyumlu olması soket uyumluluğu daha doğrusu, sistem dizeceksen soketlerin birbirine aynı olması gerekir B450M S2H bu anakart AM4 soketli, b450 chipsetine sahip bir anakart. buna uyabilecek işlemciler sınırlıdır, örneğin R5 1600, R5 2600, R5 3600. ve yeni çıkan 4. nesil işlemciler için iso Microcode update ile takılabilecek. 4. Nesil olayını anlatmayayım zaten fiyatı pahalı olacağı için anlatmaya gerek yok. İntel işlemci ise, mesela i5 9400F i5 9400F 1151 sokete ve coffe lake mimariye sahip. İnternete bununla uyumlu anakart yazdığım zaman h310m ile b360 çıkıyor, h310m-K modelinin özelliklerinde işlemci desteği yazıyor ANAKART DESTEĞI H310M K i5 9400f aralarında mevcut yani uyumlu, H310 chipsetine sahip tüm anakartlar bu işlemci ile çalışacaktır. B360 ise sonunda M yok görüyorsun, özelliklerine baktığımız zaman ATX olduğunu görüyoruz, yani bu anakartı kullanabilmek için ATX bir kasaya ihtiyacımız var. B360 biraz daha lüks kalıyor, iki tane PCI-E 16 slotu var, SLI bile yapılır, yada sadece ethernet kartı ile ekran kartı kullanırsın, 4 tane RAM slotu olması da yararına olur. H310'larda m2 slotu yok ( gördüğüm kadarıyla ( yani render alan birisiyseniz yada veri yazma/okuma işlemlerini çok yapıyorsanız bu anakart size göre değil çünkü m2 desteği yok, m2 SSD'ler 6 gigabyte'a kadar veri yazıp okuyabilen bir teknolojidir. Eğer AMD anakart alsaydın 479 TL'ye m2 desteği olan bir anakart alabilirdin, ama 550 TL'ye h310 bir anakart almış oldun ve m2 slotu yok, max ram hızı ise 2666 Mhz. Eğer uyumluluklarından emin olamadıysan internete yazarsan mutlaka o ürünlerle ilgili paylaşım yapan birine denk gelirsin.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • @hydra öncelikle yazdıkların için çok teşekkür ederim. :) / kalan bölümleride yazabilirsen çok sevinirm. ybaskin34 3 yıl önce
    • Rica ederim. Aslında bundan sonra pek bir şey kalmıyor, anakart-işlemci uyumluluğu, anakart-kasa uyumluluğu ve kaliteli psu, ssd seçtikten sonra bir sıkıntı olacağını sanmıyorum, hydra 3 yıl önce
    • @ybaskin34 hydra 3 yıl önce
    • Sistem mi alacaksın yoksa? hydra 3 yıl önce
    • @hydra yok sistem almayacamda fakat bu konuyu bi türlü çözemedim. Topluluğa sorayım dedim. :) ybaskin34 3 yıl önce
    • @hydra hepsini yazsan kalan ne varsa :))) / yazma imkânın varsa çok makbule geçer. ybaskin34 3 yıl önce
    • Aklıma bir türlü gelmiyor yada hepsi bu kadar, eskiden olsa derdim işlemci ram seçiyor ama günümüzde anakartlar işlemci seçmiyor, güncel bir sistem alacaksan işlemci - anakart uyumluluğu ve anakart form faktoru kasa uyumluluğu, işlemcinin ekran kartını besleyebilmesi, ekran kartına yetecek PSU, kasanın hava sirkulasyonunun olması ve önünden hava alacak yerinin olmasına dikkat et, bunlar dışında başka bir şey dikkat etmene gerek yok. Ha bir de kronik sorunlu ürünler var konuda belirttim ( PSU - SSD ) alırken mutlaka araştır. hydra 3 yıl önce
    • Anakaratın işlemciyle uyumlu olması soket uyumluluğu daha doğrusu, sistem dizeceksen soketlerin birbirine aynı olması gerekir https://www.trendyol.com/gigabyte/b450m-s2h-amd-2133mhz-ddr4-soket-am4-matx-anakart-p-4412425?boutiqueId=522994&;merchantId=106198&gads=true&popup_id=2044348680&gclid=EAIaIQobChMI0Yr_5pSF6wIVWxV7Ch190AUoEAYYASABEgJFrvD_BwE bu anakart AM4 soketli, b450 chipsetine sahip bir anakart. buna uyabilecek işlemciler sınırlıdır, örneğin R5 1600, R5 2600, R5 3600. ve yeni çıkan 4. nesil işlemciler için iso Microcode update ile takılabilecek. 4. Nesil olayını anlatmayayım zaten fiyatı pahalı olacağı için anlatmaya gerek yok. İntel işlemci ise, mesela https://www.n11.com/urun/intel-core-i5-9400f-29-ghz-lga1151-9-mb-cache-65-w-islemci-904455?magaza=magic&;gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMIr7-CqZWF6wIV2gJ7Ch2qXQgAEAQYAiABEgLFXfD_BwE i5 9400F 1151 sokete ve coffe lake mimariye sahip. İnternete bununla uyumlu anakart yazdığım zaman h310m ile b360 çıkıyor, h310m-K modelinin özelliklerinde işlemci desteği yazıyor https://www.asus.com/tr/Motherboards/PRIME-H310M-K/HelpDesk_CPU/ i5 9400f aralarında mevcut yani uyumlu, H310 chipsetine sahip tüm anakartlar bu işlemci ile çalışacaktır. B360 ise sonunda M yok görüyorsun, özelliklerine baktığımız zaman ATX olduğunu görüyoruz, yani bu anakartı kullanabilmek için ATX bir kasaya ihtiyacımız var. B360 biraz daha lüks kalıyor, iki tane PCI-E 16 slotu var, SLI bile yapılır, yada sadece ethernet kartı ile ekran kartı kullanırsın, 4 tane RAM slotu olması da yararına olur. H310'larda m2 slotu yok ( gördüğüm kadarıyla ( yani render alan birisiyseniz yada veri yazma/okuma işlemlerini çok yapıyorsanız bu anakart size göre değil çünkü m2 desteği yok, m2 SSD'ler 6 gigabyte'a kadar veri yazıp okuyabilen bir teknolojidir. Eğer AMD anakart alsaydın 479 TL'ye m2 desteği olan bir anakart alabilirdin, ama 550 TL'ye h310 bir anakart almış oldun ve m2 slotu yok, max ram hızı ise 2666 Mhz. Eğer uyumluluklarından emin olamadıysan internete yazarsan mutlaka o ürünlerle ilgili paylaşım yapan birine denk gelirsin. hydra 3 yıl önce

    Merhaba uzmanim.net. Benim uyumluluk ile ilgili bir sourm var. Deneyim ve bilginizden dolayı size danışmak istedim. Toplamak istediğim PC'nin parçaları uyumlu olacak mıdır? Bu konuda kendimi nasıl geliştirebilirim? Şimdiden teşekkür ederim. Dizelgemi aşağıda yazıyorum; öneri ve görüşlerinizi de alma isterim

    Saygılarımla

    İşlemci Intel Core i7 9700 4.70 GHz 8 Çekirdek 12MB 1151p v2 14nm İşlemci
    Anakart Asus Prime Z390-A 4266mhz(OC) RGB M.2 1151p v2 ATX Anakart
    Bellek Corsair 16GB(2x8) Vengeance LPX 3200mhz CL16 DDR4 Ram (CMK16GX4M2Z3200C16)
    Ekran Kartı Gigabyte GeForce GTX1660Ti OC 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
    SSD Disk Crucial 480GB BX500 Okuma 540MB-Yazma 500MB SATA SSD (CT480BX500SSD1)
    Sabit Diski Seagate 1TB Barracuda 64MB 7200rpm (ST1000DM010) Harddisk
    Kasa Corsair 275R Airflow Tempered Glass Siyah USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa
    Güç Kaynağı Corsair 650W RM Series RM650 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı
    İşlemci Soğutucu Corsair Hydro Series H100x 240 mm Intel-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu
    Kasa Aksesuarı - Fan CoolerMaster MasterFan Pro 140 mm Fan

    guney3858 guney3858 (1)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Sor bölümüne basarak oraya yazar mısın bunları? hydra 3 yıl önce