Donanımı güvenle kaldır yok sorunu nasıl çözülür?

Windows 10 bilgisayarda USB belleği USB porta taktığımda Donanımı güvenle kaldır ve Medyayı çıkart simgesi ekrana gelmiyor.

Donanımı güvenle kaldır yapmadan USB belleği çıkartsam sorun olur mu? Donanımı güvenle kaldır simgesi neden yok?

hakan hakan (15424)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Donanımı güvenle kaldır butonu USB bellek ve USB harici disklerin güvenli, veri kaybı olmadan çıkartılmasını sağlar. Donanımı güvenle kaldır butonu tıklandığında USB bellekten okuma ya da yazma yapılıyorsa bu işlemin bitmesi beklenir. Daha sonra USB bellek ya da USB harici diskin enerjisi kesilir.

    USB flash bellek ya da USB harici disk gibi usb depolama birimlerinden okuma ya da yazma yaparken çıkartma işlemi yapmak veri kayıtlarına ve donanım hasarlarına yol açabilir.

    Örneğin USB flash bellekten film izliyorsanız o an diskten okuma yapılıyor demektir. Yine USB flash bellekten bir dosya kopyalıyorsanız o an disk okunuyordur. Eğer USB flash belleğe dosya atıyorsanız o an diske yazılıyor demektir. Bu gibi işlemler sırasında USB bellek USB porttan çıkartılmamalıdır.

    Donanımı güvenle kaldır yoksa, Donanımı güvenle kaldır sistem tepsisi (System Tray) bölümünde grünmüyorsa bunu ekran getirmek mümkündür.

    Donanımı güvenle kaldır yok çözüm 1:

    Bazen Windows 10 işletim sistemindeki sistemsel hatalardan dolayı Donanımı güvenle kaldır görünmeyebiliyor. Bu durumda Donanımı güvenle kaldır bölümünü zorlayarak ekrana getirebiliyoruz.

    1. Windows ve R tuşlarına basın. Bu işlem Çalıştır penceresini açacaktır.
    2. Çalıştır penceresine aşağıdaki komutu yapıştırın:
      RunDll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL hotplug.dll
      Enter tuşuna basın.
    3. Bu komut ekrana  Donanımı güvenle kaldır  penceresini getirecektir.
    4. Kaldırmak istediğiniz donanımı seçin ve Durdur butonuna basın.

    Dilerseniz bunu masaüstüne bir kısayol olarak da ekleyebilirsiniz.

    Masaüstüne Donanımı güvenle kaldır kısayolu oluşturmak için şunu yapın:

    1. Masaüstünde sağ tuşla tıklayın.
    2. Açılan pencereden yeni > Kısayol'u seçin.
    3. Öğenin konumunu yazın yazan yere şunu yapıştırın:
      RunDll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL hotplug.dll
    4. Daha sonra ileriyi tıklayın.
    5. Kısayola hangi adı vermek istiyorsunuz bölümüne "Donanımı güvenle kaldır" yazın.
    6. Son butonuna basın

    Artık sistem tepsisi yerine doğrudan masaüstünden donanımı güvenle kaldırabilirsiniz.

    hakan hakan (15424)