Dos - komut isteminde klasör nasıl silinir?

Dos ortamında bir klasör içindeki dosyalar ile birlikte nasıl silinir?

Komut isteminde bir klasör nasıl silinir?

Dos'ta bir klasör alt klasörler ile birlikte nasıl silinir?

hakan hakan (15409)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Dos'ta bir klasör nasıl silinir? Komut isteminde bir klasör nasıl silinir?

    Komut isteminde ya da eski adı ile DOS ortamında bir klasörü silmek için rd komutu kullanılır.  Rd komutu Remove Directory  yani klasörü sil kelimelerinin baş harfilerinden oluşur. Rd komutu şu şekilde kullanılır:

    rd klasöradı

    Örnek rd komutu kullanımı

    rd windows

    Eğer klasör doluysa, klasörün altında alt klasörler varsa, dosyalar varsa o zaman rd komutu hata verecektir.  rd komutu Dizin boş değil. hatası verir.

    Dizin boş değil hatası almamak ve alt klasörleri de silmek için /s parametresi ile birlikte kullanmak gerekir. Şu şekilde:

    rd /s Windows

    Bu komutu kullandığımızda alt klasörler de sileneceğinden silmek istediğimizden emin misiniz diye bir soru soracaktır:

    Windows, Are you sure (Y/N)?

    Burada Y tuşuna basarsanız silme işlemine onay verirsiniz ve silme işlemi gerçekleşir. Klasör, alt klasörler ve içindeki dosyalar ile birlikte silinir.

    Eğer silme işlemi sırasında onay sorusu gelmesin istiyorsanız o zaman /q parametresini kullanmalısınız. /q parametresi hiç bir onay almadan tüm dosya ve klasörlerin silinmesini sağlar:

    rd /S /Q Windows

    Yukarıdaki komut Windows klasörünü, içindeki tüm alt klasörleri ve dosyaları sizden onay almadan silecektir.

    RM komutunun bir de uzun yazım şekli vardır. RMDIR komutu RD komutu ile tamamen aynıdır.  ReMove Directory kelimelerinin harflerinden oluşur.

    RM komutu eski bir DOS komutudur. Dos, Windows işletim sisteminden önceki işletim sistemidir ve DOS ortamında tüm işlemler komutlar ile yapılır. DOS ortamının herhangi bir grafik arayüzü yoktur.

    hakan hakan (15409)