Dos ortamında bıos güncellerken sorun

Batarya olmadığı için dos ortamında bıos güncellemesi yapmalıyım. USB ye dos kurdum ve bıosa ait aby.exe adlı dosyayı içerisine attım.

USB den boot edip açıyorum. Dosyanın adını yazıyorum yada aby /forceit yazıyorum.. ne yazarsam yazayım altına test. diye bir yazı çıkıyor.

https://hizliresim.com/lR6E7O

Ne anlama geliyor benden ne istiyor anlayamadım 😂

kullanici476966 kullanici476966 (1)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    BIOS yazılımın ve anakartınla ilgili daha fazla bilgi versen iyi olurdu. DIR yazıp enter tuşua bastığında tüm çalıştırılabilir dosyaları görürsün. EXE olanlar adını yazıp enter tuşuna bastığında çalışır.

    Güncellemeyi başlatacak uygulama ABY olmayabilir.  Bu durumda diğer exe dosyalarını denemen lazım.

    Edit:

    Öncelikle dosyanın orijinal adını kullan. Değiştirme. Bazen bu hatalara yol açabiliyor. Ayrıca bahsettiğin yöntem ile bataryası olmayan dell bilgisayarlara bios güncellemesi yapma her dell modeli için geçerli değil diye hatırlıyorum.

    murat murat (12492)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Cihazım Dell xps modeli.. bıosu ORJİNAL web sitesinden indirdim. İsmi karışıktı ben aby yaptım kolay yazabilmek için dos ortamında. Başka exe yok zaten tek. Çalıştırınca test yazısından kalıyor.. sorunun içinde link var resimden görebilirsiniz kullanici476966 3 yıl önce