Dosya adının veya uzantısının içinde belirli bir bölümü silme veya değiştirme nasıl yapılır?

Bilgisayarımda yüzlerce dosya var ve bu dosyaların adlarının içinde ben belirli bir bölümü kaldırmak istiyorum. Bunu nasıl yaparım?

alattin alattin (16984)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Dosyaların adlarında veya uzantılarında otomatik bir değişiklik yapmak isterseniz Powershell'den faydalanabilirsiniz. Örneğin elinizde şu şekilde dosyalar olsun

    • fix-you-coldplay.mp3
    • Yellow-coldplay.mp3
    • coldplay something just like this.mp3

    ve buna benzer pek çok dosya var diyelim. Ben otomatik olarak bu dosya adlarındaki coldplay bölümünü çıkarmak istersem bunun için powershell kullanabilirim.

    Dosya adında veya uzantısında belirli bir bölümü silmek veya değiştirmek için şunu yapın:

    1. Windows 10 arama bölümüne Powershell yazın.
    2. Powershell açıldığında işlem yapmak istediğiniz klasöre gidin. Örneğin mp3 dosyaları masaüstünde ve mp3 adında bir klasördeyse önce şu komutu yazın ve enter tuşuna basın.
      cd desktop

      yazarak masaüstüne gidin.

    3. Daha sonra şu komutu yazın ve mp3 klasörüne gidin.

      cd mp3

    4. En sonunda işlem yapmak istediğiniz klasöre ulaştığınızda şu komutu uygulayın:

      get-childitem *.* | foreach { rename-item $_ $_.Name.Replace("coldplay", "") }

      Bu komut çalıştırıldığı klasördeki tüm dosyalardaki coldplay lafını silecektir.

    alattin alattin (16984)