Dosya şifreleme / klasör şifreleme nasıl yapılır?

Pek çok forum ve sitede fazlaca sorulan sorlardan biri klasör ve dosya şifreleme. Yine pek çok sitede klasör ve dosya şifreleme olarak çeşitli kolayca kırılabilir gizleme yöntemi anlatılmış. Klasör, dosya gizleme yazılımları teknik bilgiye sahip birileri tarafından kolayca aşılabilecek yöntemlerdir.

Windows işletim sistemlerinde güvenli bir şekilde tek tıklama ile dosya şifreleme, klasör şifreleme (klasör içindeki tüm dosyaları şifreleme) indireceğiniz küçük bir yazılım ile mümkün.

Windows işletim sisteminde dosya şifreleme, klasör içindeki tüm dosyaları şifreleme nasıl yapılır?

hakan hakan (15409)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    AxCrypt yazılımı ücretsiz, açık kaynak bir yazılımdır. Dosya şifreleme, Klasör şifreleme (klasör içindeki dosyaların şifrelenmesi) işlemlerini AES şifreleme ile 128 bit olarak şifreleme yeteneğine sahiptir.

    Windows 2003, Windows XP, Windows Vista, Windows 2008, Windows 7, Windows 8 işletim sistemlerinde çalışır.

    32 bit ve 64 bit uyumludur.

    AxCrypt Dosya şifreleme, Klasör şifreleme yazılımı özellikleri:

    • Ücretsiz
    • Tek, çift tıklama ile arayüz gerektirmeden çalışma
    • Küçük boyutlu (3.3MB)
    • 128 bit AES şifreleme
    • Yapılandırma gerekmez
    • Windows 2003, Windows XP, Windows Vista, Windows 2008, Windows 7, Windows 8 işletim sistemlerini destekler
    • 32 bit ve 64 bit uyumludur.
    • 4GB'dan büyük boyutlu dosyaları da destekler
    • Açık kaynaktır

    AxCrypt nereden indirebilirim?

    AxCrypt indir adresinden dosya şifreleme, klasör şifreleme yazılımını indirebilirsiniz.

    AxCrypt  dosya şifrelemeklasör şifreleme yazılımı Kurulum

    1. İndirdiğiniz AxCrypt yazılımını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
    2. Lisans anlaşmasını I agree tıklayarak kabul edindosya şifreleme - klasör şifreleme - kurulum - lisans anlaşması
    3. Daha sonra ücretsiz başka bir yazılım yüklemek isteyecektir. Bu yazılımı yüklemeye gerek yok o sebepten önce  I do not accept sonrada install tıklayın.
      Dosya şifreleme - klasör şifreleme - kurulum

    AxCrypt  nasıl kullanılır - Dosya şifreleme / Klasör şifreleme?

    1. Şifrelemek istediğiniz dosya ya da klasörü sağ tuşla tıklayın. AxCrypt  menüsü üzerine gidin.
      Encrypt seçin.

      Dosya Klasör şifreleme - AxCrypt menü

    2. Daha sonra açılan pencerede bir şifre tanımlayın ve şifreyi tekrar yazın. Ok tıklayın.
      Dosya şifreleme - şifre tanımlama ve şifre onayı

    3. Artık dosyalarınızı her açmak istediğinizde sizden şifre isteyecektir. Şifreyi girdiğiniz takdirde dosya görüntülenecektir.
      Dosya şifreleme - şifreyi girin

    AxCrypt  nasıl kullanılır - Dosya şifre çözme / Klasör şifre çözme?

    AxCrypt  ile şifrelediğiniz dosya ya da klasörleri tekrardan eski haline getirmek isterseniz, dosya ya da klasörü sağ tuşla tıklayın ve açılan AxCrypt  menüsünden Decrypt'i seçin. Daha sonra parolayı girin. Şifre kaldırılacaktır.
    Dosya ya da klasör şifre - parola kaldırma

    AxCrypt  yazılımı ile şifreleme, dosya parola koruması veya  klasör parola koruması AES ile yapılır. Bu sebepten oldukça güvenlidir.

    hakan hakan (15409)
    10 yıl önce cevaplandı

    • @hakan AxCrypt i programlardan kaldırıldığında şifreli dosyanun şifreside ortadan kalkmaz mı bu durum için bir önlem var mıdır ? mutecessis 6 yıl önce
    • 2) şifreli dosya başka bilgisayara atıldığında dosyaya erişmek için ne yapmak gerekir ? @hakan mutecessis 6 yıl önce
    • @mutecessis programı kaldırdığında dosyalar şifreli kalır yani açılmaz. Dosyaları başka bilgisayara attığında yine programı oraya kurmalısın. hakan 6 yıl önce
    • Teşekkürler @hakan mutecessis 6 yıl önce

    Bu proğram güvenilirmi dosyalara zarar vermez değilmi veya daha iyisi filan çıktımı ben baktımda bilmediğimden hiç birni denemedim size sormak istedim ve bir oyunu şifreleyebiliyormuyuz

    xmusax xmusax (3)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Güvenilir bir programdır. Oyunun klasörünü şifrelerseniz oyun çalışmaz. hakan 8 yıl önce
    • Oyunları şifrelemek için bir program varmı xmusax 8 yıl önce