Dosya sistemi hatası

Programları yönetici hakları olmadan çalıştırmak isterken Dosya sistemi hatası - 1073740771 hatası veriyor sorunu nasıl çözebilirim?

Anonim Anonim (156)
7 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    PC'yi problem öncesi bir zamana geri alabilirsin:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    Sistem Geri Yükleme başarılı olmazsa veya yapılmazsa;

    Komut İsteminde (CMD) sfc /scannow komutu çalıştırılarak sistem dosyalarını düzeltme denenir. Komut İstemi arabirimi "Yönetici olarak" başlatılmalıdır.

    Not: Bu çeşit problemler sistemde ve/veya kayıt defterinde tam bilgili olmadan yapılan değişiklikler sonucunda oluşabiliyor. Buna dikkat edilmelidir.

    Edit:

    Bir başka çozum için PC, windows format (yükleme) medyası ile başlatilarak oradan "onarim" yolları denenebilir.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Yaptım ama sorun çözülmedi burakordu 7 yıl önce
    • sfc/scannow komutu sorunu çözmedi burakordu 7 yıl önce
    • sistem geri yüklemeyi kapatmıştım burakordu 7 yıl önce
    • Ekleme yaptım. temmuz 7 yıl önce
    • Buda bir tecrübe oluyor elbette. Geçmiş olsun. temmuz 7 yıl önce

    Sorunun sebebi büyük ihtimalle yetki eksikliğinden kaynaklanıyor.Eset ile sorunun çözümünden de anlaşılabileceği üzere sanırım problem bu.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

      Dosya sistemi hatası genelde UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) kaynaklı oluyor.

      Denetim Masası\Kullanıcı Hesapları\Kullanıcı Hesapları  altından Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni en alt seviyeye indirebilirsiniz.

      Bu işlemden sonra bilgisayarı yeniden başlatmalısınız.

      hakan hakan (15394)
      7 yıl önce cevaplandı

      • En alt seviye çözümü uygulanacaksa, diğer seviyeler niye var ve Microsoft'un default ayarı niye en altta değil? Başka ifadeyle, Microsoft, bu Kulllanıcı Hesabı Denetimini neden koymuş? İlgili problemlerde ve bazı diğer ihtiyaçlarda UAC seviyesinin en alt seviyeye indirilmesi (bir bakıma iptal edimesi) düşünülebilir, bunun tavsiyeside yapılabilir ama bunun hangi anlamda çözüm olabileceğide izah edilmelidir. Yoksa "Kullanıcı Hesabı Denetimini sıfırla" çözümü doğru olmaz; güvenlik seviyesini olması gereken normal seviyenin altına düşürerek başka ciddi problemlere yol açabilir. Sonuç olarak; sistemde güvenlikle ilgili engellemelerde UAC seviyesini sıfırlamak, antivirüs uygulamasını kapatmak acele ihtiyaçlarda veya özel durumlarda geçici çözümler olabilir ama kalıcı olarak bu çözümler tavsiye edilemezler. Sencede böyle değilmi @hakan ? temmuz 7 yıl önce
      • UAC'yi ben antivirüs'ten ayrı tutuyorum. Şahsi fikrim iyi düşünülmüş fakat pek çok sistem sorununa sebep olan bir özellik. En azından bugüne kadar edindiğim tecrübeler bu yönde. Alınan hata ile ilgili MS kaynaklarında okuduğum gördüğüm kadarı ile en fazla önerilen yöntem temiz kurulum yapmak. Eğer kullanıcı bilgisayarını formatlamak istemiyorsa bu yöntemi deneyebilir. @burakordu bir şekilde sorunu çözmüş. Fakat bazı durumlarda bu seçenek de kullanıcı açısından fayda sağlıyor. Antibiyotik gibi. Eğer hastayı yaşatacaksa bu risk alınır. İyi bakteriler de kötü bakterilerde ölür. :) hakan 7 yıl önce
      • Çok ilginç bir bakış açın var. Hele Antibiyotik örneğin.. :) Ama bence doğruluğu şüpheli . Çok ikna olamadım :) temmuz 7 yıl önce
      • daha sonraki cevaplarımda seni ikna etmeye çalışacağım @temmuz :) hakan 7 yıl önce
      • Yine hoş, sempatik benzetmeler yapar, örnekler verirsin herhalde @hakan :) temmuz 7 yıl önce
      • Olabildiğince anlaşılır olsun diye bu tür örnekler vermeye çalışıyorum @temmuz :) hakan 7 yıl önce

      bende de bazen şu hatayı veriyor yeniden başlatmadan da düzelmiyor; Dosya sistemi hatası (-1073741819).

      oluk oluk (47)