Dosya uzantı komut isteminden nasıl değiştirilir?

Komut istemi üzerinden uzantısı nasıl değiştirilir?

Komut istemi üzerinden dosya adı nasıl değiştirilir?

Bir klasörün içindeki tüm dosyaların uzantısını komut ile nasıl değiştiririm?

alattin alattin (16999)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Komut istemi üzerinden uzantısı nasıl değiştirilir? Komut istemi üzerinden dosya adı nasıl değiştirilir?

    Komut istemi üzerinde çalışan çok eski bir MS DOS komutu dosya adını ve uzantısını komut istemi üzerinden değiştirmek için kullanılabilir. Ren komutu ile dosya adı veya uzantısı değiştirilebilir. Aynı zamanda Joker karakterler ile toplu dosya adı değişdirme, toplu dosya uzantısı değiştirme gibi işlemler yapılabilir.

    Bilmeyenler için komut istemi şu şekilde çalıştırılır:

    1. Windows ve R tuşlarına basın.
    2. Çalıştır penceresine cmd yazın ve enter tuşuna basın.

    Komut istemi çalıştırmak için diğer bir yöntem;

    1. Windows tuşu ve X tuşuna basılır.
    2. Açılan pencereden Komut istemi seçilir.

    Ren komutunu komut istemi üzerinde çalıştırabilirsiniz.

    Ren komutu kısaca dosya ya da dosyaların ad ve uzantısını değiştirmek için kullanılır.

    ren dosyaadi.uzantisi yenidosyaadi.uzantisi

    şeklinde kullanılır. Örneğin  Belge.doc dosyasını Belge1.dos yapmak istiyorsak;

    ren belge.doc belge1.doc

    şeklinde kullanabiliriz. Ren komutu ile * gibi joker karakterleri kullanmak mümkündür. Örneğin bir klasör içindeki uzantısı .micro olan tüm dosyaların uzantısını .jpg yapmak istiyorsanız şu şekilde bu komutu kullanabilirsiniz.

    ren *.micro *.jpg

    Bu komut uzantısı .micro olan tüm dosyaları, adlarını muhafaza ederek .jpg dosyasına çevirir. Klasör içindeki tüm dosyalar .jpg dosyasına dönüşür. Komut çalıştırıldığı klasör için etkilidir. Yani hangi klasörde çalıştırırsanız dosya / dosyaları o klasörde arar.

    alattin alattin (16999)