Dosyalarımın uzantısı .igvm oldu, ne yapmalıyım? Fidye virüsü nasıl çözülür?

Merhaba tüm dosayalarımın uzantısı .igvm olarak şifrelendi. Bunun çözümü var mı?

Name    IGVM Ransomware Virus
Type    Ransomware; Crypto-malware; Virtual Extortion Virus
Family    STOP/DJVU
Previous versions    WRUI, LMAS, REJG, PCQQ, IGVM, NUSM, EHIZ (find full list here)
Version    297th
Extension    .igvm
Damage    RSA-data encryption on the compromised computer; the virus also marks encrypted files with additional extension, eliminates Volume Shadow Copies and modifies Windows HOSTS file to block access to a list of websites.
Ransom note    _readme.txt
Ransom demand    $490-$980 in Bitcoin
Distribution    Can be downloaded along illegal torrent downloads, such as cracked software versions or KMSPico.
Detection names    Trojan:Win32/Glupteba (Microsoft), Glupteba.Backdoor.Bruteforce.DDS (Malwarebytes), TR/AD.InstaBot.bfsbw

korhan1620 korhan1620 (1)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Dosyaların Stop Ramsomware tarafından şifrelenmiş. İlk örnekleri Çin üzerinde görülmüştü.  Stop Ramsomware yani Stop Fidye yazılımı uzun süredir insanları etkileyen ve henüz çözümü bulunmayan bir fidye virüsü.

    Yapabileceklerini daha önce bu başlıkta özetlemiştik: Bilgisayara Stop (DJVU) fidye virüsü bulaştığında yapılması gerekenler

    murat murat (12492)